+ Pokaż spis treści

Zdobywanie pokarmu

Bierne łowy

Żółw sępi (fot. wikimedia)Słodkowodnemu żółwiowi sępiemu ofiara sama wchodzi do pyska. Zamaskowany w mule i przydennej roślinności nieruchomo czatuje. Na jego języku znajduje się jaskrawy, ruchliwy wyrostek wyglądem przypominający dżdżownicę. Zaintrygowane nim ryby podpływają blisko, a wtedy żółw chwyta je i zjada.

Chwytanie ptaków w locie

Żararaka Schlegela zamieszkująca obszar sięgający od Ameryki Środkowej do Ekwadoru poluje zamaskowana wśród gałęzi drzew i kwiatów dżungli. Owija gałąź chwytnym ogonem i zwisając nieruchomo czatuje na ofiarę. Nagłym wyrzutem głowy chwyta paszczą blisko przelatującego ptaka. Bywa niebezpieczna dla człowieka, gdyż z tej pozycji może ukąsić w głowę lub szyję.

Owadożerna żmija

Żmija kaukaska (fot. wikimedia)Żmija kaukaska odżywia się nietypowym jak na węża pokarmem. Są nim owady, zwłaszcza pasikoniki, sporadycznie zjada ślimaki. Zasiedla skaliste rejony na różnych wysokościach w Turcji i na Kaukazie.

Odżywianie się jajami

Węże z reguły polują na kręgowce, nieliczne jedzą owady i małe zwierzęta. Wąż jajożer odżywia się wyłącznie ptasimi jajami. Poluje na potomstwo ptaków lęgnące się na ziemi. Ruchome szczęki i elastyczne mięśnie umożliwiają połknięcie pokarmu 4 razy szerszego od jego własnej średnicy. Do rozcinania jaj służy mu "piła" utworzona przez 24 opatrzone wyrostkami kręgi szyjne. Wnikają one do przełyku, gdzie po uruchomieniu skurczem mięśni przepoławiają jajo. Zawartość wlewa się wprost do żołądka, a skorupka jest wypluwana.