+ Pokaż spis treści

Zaproszenie

 Zaproszenie to bardzo często wykorzystywana forma wypowiedzi. Artyści zapraszają na swoje koncerty czy wystawy, żołnierze na przysięgę, absolwenci na rozdanie świadectw lub dyplomów. Dorośli zapraszają na śluby, chrzciny, imieniny, urodziny, ogniska na działce i wiele innych okazji. Tobie też już na pewno zdarzyło się zapraszać znajomych na przyjęcie urodzinowe lub imieninowe.

      Takiego zaproszenia można oczywiście dokonać przez telefon, ale każdego z pewnością bardziej ucieszy zaproszenie otrzymane do ręki. Najprostszym wyjściem jest kupno gotowego zaproszenia z wpisanym tekstem i kropeczkami na uzupełnienie daty, godziny, miejsca i nazwiska. Lepiej jednak postaraj się o kartkę bez tekstu, wtedy będziesz miał więcej pola do popisu, a tekst, który stworzysz będzie tylko twój, niepowtarzalny, ściśle dopasowany do sytuacji. Pamiętaj, że zwłaszcza dziadkowie, rodzice i nauczyciele cenią takie autorskie dzieła .

      W każdym zaproszeniu muszą się znaleźć następujące informacje: kto i kogo zaprasza, z jakiej okazji, dokąd i w jakim terminie. Typowe dla zaproszenia zwroty grzecznościowe to: serdecznie zapraszam..., będzie mi bardzo miło gościć Was..., mamy zaszczyt zaprosić..., mam przyjemność zaprosić..., itp. Zaimki Wy, Ty, Tobie, Wam... piszemy wielką literą podobnie jak w liście. Zaproszenie może czasem przyjmować formę króciutkiego listu, zwłaszcza wtedy, gdy zapraszamy rodzinę na święta czy przyjaciół z daleka na oględziny nowego domu. Miłą ozdobą zaproszenia jest dobrany do okoliczności cytat z wiersza czy jakaś błyskotliwa myśl kogoś sławnego, ale, uwaga, unikaj oklepanych prymitywnych rymowanek, jakie często umieszczają wydawcy na gotowych zaproszeniach dostępnych w sklepach. Graficzne rozmieszczenie treści zaproszenia zależy od ciebie, jedynie podpis osoby zapraszającej ma swoje stałe miejsce na końcu.

Przykłady

  •             Serdecznie zapraszam Anię Jakubiak na przyjęcie urodzinowe na działce mojej babci w piątek 3 czerwca o godzinie 17.00. W programie jest też ognisko i spacer do lasu. Zapewniam odwiezienie do domu po zabawie.Arek Kowalski
  •             Niestety, wspomnienia nie dadzą się nigdy przenieść w duszę innego człowieka z tą samą intensywnością, z tym samym smakiem jedyności, który mają dla ich właściciela. (S. I. Witkiewicz)
                Klasa ósma ma zaszczyt zaprosić panią Annę Nowacką na uroczyste zakończenie roku szkolnego, które odbędzie się 22 czerwca 1999 roku o godz. 17.00 w świetlicy Prywatnej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olsztynie.