Wycieczki

Jesteś tu: NASZE SZKOŁY / Wycieczki

Wycieczki zagraniczne


Przynajmniej raz w roku jedziemy na edukacyjną, objazdową wycieczkę zagraniczną, z tym że programu nie układa nam żadne biuro podróży, ale nasi nauczyciele, konstruując go tak, aby zwiedzanie ilustrowało wiedzę nabytą w szkole, a z kolei treści zajęć szkolnych przygotowywały do zwiedzania lub też je podsumowywały.


Choć w czasie tych wyjazdów znajdujemy też oczywiście czas na wypoczynek, to program edukacyjny jest zawsze bardzo bogaty i różnorodny.


Na przykład jeden dzień podróży po Francji wygląda tak:


Wyjazd z Nicei o 8.00 (wcześniej śniadanie w schronisku). Od godziny 9.00 zwiedzanie Vence (m.in. Stare Miasto, grób Witolda Gombrowicza) i Saint-Paul-de-Vence – średniowieczne miasteczko warowne. Przejazd do – rozsławionej przez książkę i film "Pachnidło" miejscowości Grasse, w którym zwiedzimy Muzeum Perfum. O 14.00 obiad w restauracji Lou-Pignatoun w Grasse. Po posiłku przejazd do Arles. Na miejscu (około 17.00) udamy się do kościoła św. Trofima, a później do rzymskiego teatru i amfiteatru. W drodze na nocleg obejrzymy jeszcze pałac papieski w Awinionie oraz opiewany w piosence sławny most na Rodanie, a także pozostałości starożytnego akweduktu (Pont du Gard). Śpimy w Hotel Premiere Classe Avignon Sud (40 rue Jacques Demy w Montfavet). Cisza nocna 22.00.


A oto przykład naszego "wycieczkodnia" podczas wyprawy w inną stronę Europy:


Po śniadaniu jedziemy ze stolicy Łotwy do Estonii, zatrzymując się po drodze w Cesis, żeby podziwiać kolejne malownicze zamczysko – tym razem pozostawione przez Zakon Kawalerów Mieczowych. Podziwiając jaskinię Gutmana, może uda nam się też wzruszyć zebranych  historią pięknej Mai, łotewskiej dziewczyny, która wolała śmierć niż związek z polskim oficerem, Adamem Jakubowskim. W okolicy zaprasza też turystów ekskluzywny schron atomowy, gdzie komunistyczni dygnitarze Łotewskiej Republiki Radzieckiej zamierzali przetrwać trzecią wojnę światową.


Po południu w stolicy Estonii – Tallinie zwiedzamy – według wielu globtroterów – najładniejszą europejską starówkę. Zobaczymy górujący nad miastem zamek Toompea, katedrę na Kirku – jedną z najstarszych bałtyckich budowli sakralnych oraz słynne baszty (z Grubą Małgorzatą na czele). Spoglądając na port, powspominamy brawurową ucieczkę najsławniejszej polskiej łodzi podwodnej: ORP "Orzeł".


Wieczorem jemy obiadokolację i nocujemy w jednym z  tallińskich hoteli.


Nie od rzeczy będzie też wspomnieć, że zagraniczna wyprawa to idealny moment, by w naturalnych warunkach, kiedy prawie każda napotkana osoba to native-speaker, "szlifować” języki obce. Podróże kształcą!

Wycieczka do Włoch
Paryż
Barcelona
Cztery stolice

"A to Polska właśnie"


Jednym z zadań, które stawia się przed szkołą, jest kształtowanie poczucia więzi z ojczystym krajem, jego kulturą i tradycją. Choć młodzi ludzie wkraczają dziś w dorosłe życie z poczuciem pełnoprawnej przynależności do wspólnoty obywateli Europy, to kultura narodowa pozostanie dla nich zawsze ważnym punktem odniesienia, elementem budującym świadomość własnej tożsamości.


Dlatego właśnie jednym z projektów realizowanych przez naszą szkołę jest cykl wyjazdów edukacyjnych objętych wspólną nazwą: "A to Polska właśnie". Celem tych wypraw jest zapoznanie młodych ludzi nie tylko z najciekawszymi, najbardziej malowniczymi i najbardziej znanymi w świecie zakątkami naszego kraju, ale też tymi, które, leżąc poza głównymi szlakami turystycznymi, są coraz rzadziej odwiedzane, choć absolutnie nie zasługują na zapomnienie.


W naszym odczuciu nie ma lepszego sposobu na kształtowanie więzi z ojczystą kulturą, tradycją i teraźniejszością Polski niż taka nauka przez osobiste doświadczenie. Emocje związane z wyjazdami na długo pozostają w pamięci młodych ludzi, tworzą w ich umysłach emocjonalną mapę naszego kraju, pomagają poznać to, co w nim piękne, znane i godne docenienia. Z własnego doświadczenia wiemy, że prędzej zapomnimy, co to jest "przydawka" lub "prawo zachowania masy" niż miejsca, w których byliśmy czy emocje, które się z takimi wyjazdami łączą.


Nasze wyjazdy mają charakter naukowy. Łączą w sobie formy zintegrowanej nauki historii, geografii, biologii i wiedzy o kulturze.


Aby zaktywizować uczestników, niejednokrotnie na trasie ogłaszane są konkursy z nagrodami. Ponadto wyjazdy stają się często pretekstem do tworzenia form publicystycznych (reportaż, felieton, notatka itp.) lub artystycznych (opowiadanie, wiersz, rysunek, zdjęcie) na lekcjach języka polskiego, plastyki czy wiedzy o społeczeństwie.


Zajęcia "A to Polska właśnie" zintegrowane są też z cyklem "X Muza zwiedza Polskę", w ramach którego tropimy budynki, ulice i krajobrazy będące "bohaterami" polskich lub zagranicznych produkcji filmowych.

Mniszew, Kazimierz, Czarnolas
Opinogóra, Ciechanów, Pułtusk
Pomorze i Kaszuby

Śladami pisarzy i bohaterów literackich


A teraz – proszę wycieczki – przypomnijmy sobie znany fragment
Lalki:


"Staś przed samym zamknięciem sklepu przychodzi do mnie i mówi:


- Cóż, stary, czas by się przeprowadzić na nowe mieszkanie. (…) Z książek byłem bardzo kontent, ale ten salon, muszę wyznać, zrobił na mnie przykre wrażenie. Staś spostrzegł to i uśmiechnąwszy się, nagle otworzył drugie drzwi.


Boże miłosierny!... ależ ten drugi pokój to mój pokój, w którym mieszkałem od lat dwudziestu pięciu. Okna zakratowane, zielona firanka, mój czarny stół... A pod ścianą naprzeciw moje żelazne łóżko, dubeltówka i pudło z gitarą...


- Jak to - pytam - więc mnie już przenieśli?...


- Tak - odpowiada Staś - przenieśli ci każdy ćwieczek, nawet płachtę dla Ira.


Może to się wyda komu śmiesznym, ale ja miałem łzy w oczach..."


A teraz wejdźmy w bramę domu przy Krakowskim Przedmieściu 7 i rozejrzyjmy się po podwórzu. Pozwólmy działać wyobraźni! O tu, dokładnie w tym miejscu rzeczywiście znajdowała się oficyna, gdzie Prus umieścił mieszkanie, z którego Ignacy Rzecki przechodził bezpośrednio do swojego ukochanego sklepu i w którym w finale powieści, marząc o założeniu własnego interesu, umarł. Przed wojną umieszczono tu nawet pamiątkową tablicę. Popatrzmy, jak to elegancko wygląda na przedwojennej fotografii.


W czasie Powstania Warszawskiego wnętrze uległo wypaleniu, ale mury ocalały w doskonałym stanie. Niestety po wojnie, miast odrestaurowania, nakazano bezmyślne wyburzenie. Nie oszczędzono nawet zabytkowej mosiężnej bariery, tak więc dziś miłośnicy powieści Prusa zamiast mieszkania starego subiekta mogą oglądać – proszę wycieczki – ten oto, pyszniący się przed naszymi oczami, gustowny i wysmakowany śmietnik.


Ozdabiająca przed wojną tzw.okno Rzeckiego pamiątkowa tablica wisi tu niedaleko, o tutaj - w bramie. Obejrzyjmy ją sobie teraz.


Nauka o literaturze to przede wszystkim poznawanie, analizowanie i interpretowanie tekstów. Ale przecież wielcy pisarze nie siedzieli w wieżach z kości słoniowej. Spacerowali w okolicy własnego domu, chadzali po mieście, niekiedy przemierzali Europę i świat, a następnie swoje wrażenia na papier przelewali, przelewali, przelewali.


Wycieczka śladami WokulskiegoDziś tymi ścieżkami podążamy w ramach naszych "plenerowych lekcji". Często zdarza się nam wędrować po Warszawie, w której przeżywali wzloty i upadki, nie tylko przecież bohaterowie Lalki.  W podziemiach archikatedry św. Jana Kordian zapowiedział zabicie cara, co starał się wcielić w życie nieopodal, bo w Zamku Królewskim. We wnętrzu kościółka  św. Wawrzyńca (nie do końca zgodnie z prawdą historyczną, ale za to zgodnie z przepiękną, poetycką wizją Słowackiego) odparowywał pchnięcia moskiewskich bagnetów starzec "na tej nodze drewnianej" – generał Sowiński, a na ulicy Krochmalnej doktor Judym widział roznosicieli wody sodowej, gdzie "sam widok szklanki, oblepionej zaschłym syropem, którą brudny nędzarz trzyma w ręce, mógł wywołać torsje". Całkiem osobny rozdział to podróż po "nieistniejącym mieście", czyli -opłakanym w niezliczonej liczbie polskich i niepolskich książek - warszawskim getcie.


Także w czasie dalszych – zarówno krajowych, jak i zagranicznych – wojaży, nigdy nie zaniedbujemy spotkań z wielką literaturą. Na przykład Wilno to oczywiście "cela Konrada", plac ratuszowy (z którego "na Sybir, kibitek dwadzieścia wywieźli"), czy klasztor dominikanów, gdzie z okna skakał na bruk uwięziony, zdesperowany Rollison. Z kolei Jasna Góra to nie tylko święte miejsce, ale też obszar ekspiacyjnych starań Andrzeja Kmicica, zaś w Tatrach warto nie tylko pouprawiać "turystykę kwalifikowaną", lecz też pokontemplować w naturalnej scenerii krajobrazowe liryki Asnyka, Kasprowicza, Przerwy-Tetmajera...


Uwaga! Uwaga! Podczas naszych cyklicznych wycieczek do Paryża poza Mickiewiczem albo Balzakiem mamy też coś dla miłośników taniej sensacji – tropienie śladów wydumanego przez Dana Browna mordercy-albinosa z Kodu Leonarda da Vinci.

Śladami Wokulskiego
Arkadia

Klub przygody


Klub Przygody - wycieczka rowerowaKażda edukacyjna wycieczka to okazja do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, ale specjalnie zwracamy na ten aspekt uwagę podczas wypraw naszego szkolnego Klubu Przygody, który jest dodatkowym urozmaiceniem zajęć wychowania fizycznego.


W jego ramach odbywamy jedno albo wielodniowe spływy kajakowe Pilicą, Czarną Hańczą, Krutynią i wieloma innymi rzekami, przemierzamy różnej długości dystanse górskimi szlakami, a nawet pod okiem specjalistów zachęcamy – choć nie zmuszamy – młodych ludzi do praktycznego poznania "warsztatu" alpinisty, grotołaza, czy też płetwonurka.


Takie wyjazdy to też dobra szkoła radzenia sobie w warunkach polowych. Choć może trudno w to uwierzyć, to właśnie podczas wypraw Klubu Przygody wielu młodych ludzi dowiaduje się, jak rozbić namiot, rozpalić ognisko, uwarzyć sobie strawę, nie zmarznąć nad ranem, nie zabłądzić w lesie i tak, i tak dalej, i tak dalej... Niby mamy już XXI wiek, ale lepiej to umieć niż nie umieć; nigdy nie wiadomo, kiedy takie umiejętności się przydadzą.

Wycieczka rowerowa
Spływ kajakowy
Spływ Pilicą