+ Pokaż spis treści

Wycieczka na Śląsk

Rok szkolny 2015/16
[-]

MY W PERLE W KORONIE


czyli

Geograficzno-historyczno-techniczno-geologiczno-artystyczne Warsztaty Górnośląskie

CHŁOP RYBKA NA PEWNO BY NAS POPARŁ


Tarnowskie Góry


„Poszedł więc zmartwiony Rybka zapłociem na swoje pole popatrzeć chociaż na robotę. Nie spodziewał się znaleźć przyczyny niedyspozycji wołu. Omijał gliniasto - tłuste kałuże, bał się czegoś, co czuł, a co przerastało jego chłopską fantazję, pełną wiary i zabobonu po równi. Stanął zdyszany na miedzy dzielącej jego pole od teściowego zagonu i... aż przysiadł, bo kamień, co go wczoraj odrzucił, teraz deszczem obmyty z gliniastej powłoki, błyszczał szaro i srebrzyście - tak jak rogi i racice wołu wczoraj wieczorem. - Jezusie Nazareński! Skarb wygrzebałem! - wyszeptał. - W samo południe, w „Anioł Pański” prawie, to musi być dar od Najświętszej Panienki...”


(Jan Drechsler „Historia srebrem pisana”)Naszą bazą wypadową były Tarnowskie Góry, czyli miasto, w którym:
 

 

  • po pierwsze - jak głosi legenda – chłop Rybka wykopał w 1490 roku bryłkę srebra;
  • po drugie – jak głoszą historycy -19 stycznia 1788 roku zaczęła pracować pierwsza poza Anglią maszyna parowa (zakupiona za 6976 talarów i 22 grosze srebrne);
  • po trzecie – jak również głoszą historycy – bywali Jan III Sobieski, August II Mocny, Julian Ursyn Niemcewicz i Johann Wolfgang Goethe;
  • po trzecie – jak wszyscy wiedzą – urodzili się p.prof. Jan Miodek – znakomity językoznawca oraz p.Bogdan Wróbel – znakomity dyrektor naszej szkoły.

 


Spaliśmy w Domu Gwarka, a jedliśmy w restauracji U Kopackiego, a więc w domach z XVI wieku, w których dawno, dawno, dawno temu mieściły się szkoła protestancka i fabryka mydła.


 

NA SZKLE GRAWEROWANE


Huta szkła w Zawierciu


„Mulher e vidro sempre estao em perigo (Kobieta i szkło zawsze są w niebezpieczeństwie…)”


(przysłowie portugalskie)W Zawierciu nie tylko inauguruje swoją działalność trzecia pod względem długości polska rzeka; w Zawierciu bardzo ambitnie pracuje wciąż Huta Szkła Zawiercie - jeden z najbardziej znanych i docenianych polskich wytwórców szkła kryształowego, gdzie tradycyjne, wykonywane przez zdobników od wieków, szlify mieszają się obecnie z designerskimi formami oraz lżejszymi, delikatnymi ornamentami.


Tym razem nie dostąpiliśmy, jak przed dwu laty, zaszczytu dmuchania szkła („bo piece, wiecie Państwo wciąż w remoncie; miały już ruszyć, wiecie Państwo, na początku listopada, ale wiecie Państwo, jak to u nas jest, wiecie Państwo, nie wiadomo, kiedy ruszą, wiecie Państwo...”), ale za to operowaliśmy we wzorcowni, w umywalni, w znakowalni i w pakowalni.