+ Pokaż spis treści

Wspominamy rok 1989

Rok szkolny 2013/14
[-]

WSPOMINAMY NIEZWYKŁY ROK 1989.


27 marca 2014, punktualnie o godz. 14.10 uczniowie chwycili kartki z pytaniami i wielki konkurs wiedzy o wydarzeniach pamiętnego roku 1989 zaczął przetaczać się przez szkołę w tempie parowozu dziejów. Inspiracji do właściwych odpowiedzi najlepiej szukać było na porozwieszanych na wszystkich ścianach kilkudziesięciu zdjęciach z epoki i wycinkach z kalendarium, ale można też było szperać w Internecie, drapać się w głowę lub telefonować do starszych i mądrzejszych („Koniec Polski Ludowej??? A tak… tak, synku…, coś, coś sobie przypominam…”). Działać można było solo albo atakować stadnie, tak, jak kto lubi.


Zwyciężył w świetnym stylu debel mieszany – Nina Bińka i Maciej Dowhań – z klasy IIIG, a ponadto przyznano szereg wyróżnień, co potwierdził osobiście prof. Ireneusz Wywiał, wpisując w dziennikach lekcyjnych przy stosownych nazwiskach zasłużone szóstki.


Wszyscy rozczarowani w sierpniu 1989 decyzją rządu premiera Mieczysława Rakowskiego, który wydrukował i rozdał obywatelom kolejne kartki na mięso, po czym ogłosił zniesienie reglamentacji, mogli teraz wreszcie się odkuć i wymienić je (lepiej późno niż wcale) w - otwartym specjalnie przez nas na tę okazję - barze „Miniaturka” na kanapki ze smalcem. To może nie to samo, co wołowe z kością, ale lepsze coś niż nic (wyjątkowo rozczarowani mogli pobrać jeszcze na otarcie łez kwaszeniaka).


Emitowane przez cały czas na monitorach fragmenty dzienników telewizyjnych i kronik filmowych z tych zamierzchłych czasów można było głośno komentować dowolnymi słowy (jak wolność to wolność), a radą i pomocą służył uwijający się w tłumie konkursowiczów funkcjonariusz – rozwiązanych we wrześniu 1989 roku – Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (jak to mawiano w Polsce Ludowej: „Wstąp do ZOMO, wyjdziesz na ludzi”).