+ Pokaż spis treści

Wolfram CDF

Wolfram CDF


CDF (Computable Document Format) zmienia statyczne dokumenty w interaktywne aplikacje. Dokumenty ożywają, generując wyniki na żywo: możemy np. zmieniać dane i po błyskawicznym obliczeniu przez program, obserwować rezultaty i ich wpływ na zmianę wykresów czy diagramów.

 
Stworzony przez twórcę Mathematica, naukowca Stephena Wolframa, jako sposób udostępnienia badań obliczeniowych najszerszej publiczności, Wolfram Demonstrations Project otwarty żródłowo zasób, który wykorzystuje dynamiczne obliczenia do rozjaśniania koncepcji w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, matematyki, sztuki, finansów i innych.


Rosnąca kolekcja interaktywnych ilustracji (ponad  8 tys.) jest tworzona przez użytkowników Mathematica z całego świata.


Interaktywne zasoby obliczeniowe były zazwyczaj rozproszone w całej sieci. Ponadto, tworzenie ich wymaga  specjalistycznej wiedzy programistycznej, co utrudnia ich rozwój i  jest kosztowne. W rezultacie, ich szerokość i zasięg jest ograniczony.


Wraz ze swoim debiutem w 2007, Wolfram Demonstrations Project wprowadził nowy paradygmat do odkrywania idei, zapewniając uniwersalną platformę do interaktywnych publikacji elektronicznych. Możliwość łatwego tworzenia interaktywnych wizualizacji, niegdyś domena wyłącznie ekspertów komputerowych, jest teraz w rękach każdego użytkownika Mathematica. Co ważniejsze, każdy na całym świecie może swobodnie korzystać z tych tysięcy, w pełni funkcjonalnych, demonstracji .


Wszystkie pokazy możemy swobodnie uruchomić na każdym standardowym komputerze z systemem Windows, Mac lub Linux. W rzeczywistości, nawet nie trzeba Mathematica. Można komunikować się z dowolną demonstracją korzystając z bezpłatnego Wolfram CDF Player-na większości platform to się dzieje bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Jeśli masz Mathematica można też eksperymentować i modyfikować kod samodzielnie.


Pokazy mogą być tworzone za pomocą kilku krótkich linii kodu. To otwiera drzwi dla naukowców, nauczycieli, studentów i pracowników na każdym poziomie, do tworzenia własnych wyrafinowanych mini-aplikacji, a następnie publikowania i dzielenia się nimi ze światem za pomocą Computable Document Format Wolframa (CDF).


Możesz osadzić (embed) demonstracje na swojej stronie lub blogu. Wystarczy skopiować i wkleić fragment kodu JavaScript (w sekcji Udostępnij na stronie demonstracji) na swoją stronę. Kod będzie również dodawać nazwisko autora i linki do strony demonstracji i strony pobierania odtwarzacza CDF. Każdy kto ma zainstalowany CDF Player będzie zdolny do interakcji z demonstracją wprost na Twojej stronie.

   
Portal EdukacyjnyWolfram!


Wolfram jest od dawna godną zaufania marką w edukacji jako twórca Mathematica, Wolfram Alpha i Wolfram Demonstrations Project, najbardziej dynamicznych pomocy dydaktycznych jakie tylko są dostępne. Teraz oferuje najlepsze ze wszystkich swoich technologii w Wolfram Education Portal. Dynamiczny podręcznik, plany lekcji, widżety, interaktywne pokazy i więcej, wszystko stworzone przez ekspertów edukacyjnych Wolframa. Można również zapoznać się z rodzajami proponowanych materiałów, ale aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich materiałów, trzeba zarejestrować się na bezpłatnym koncie.

[źródło Wolfram]


Conrad Wolfram: Nauczanie dzieci matematyki z użyciem komputerów.


Od rakiet aż po giełdę, wiele najbardziej pasjonujących dziedzin naszego życia jest napędzanych matematyką. Dlaczego więc dzieci przestają się nią interesować? Conrad Wolfram twierdzi, że jeden z elementów matematyki, którego się uczymy - ręczne liczenie, jest nie tylko nudne, ale wręcz niepotrzebne w matematyce w dzisiejszym świecie. Prezentuje on swój radykalny pomysł: nauczanie dzieci matematyki z użyciem komputerów.


[źródło TED]