+ Pokaż spis treści

Wolfram Alpha

Wolfram Alpha


Wolfram Alpha – strona internetowa, stworzona przez amerykańską firmę Wolfram Alpha LLC. Formułuje ona odpowiedź na pytanie zadane w języku naturalnym, wykonuje obliczenia, przedstawia dane statystyczne, rozwiązuje równania itp. Użytkownik wprowadza zapytanie (w języku angielskim) lub formułę matematyczną do pola tekstowego, następnie Wolfram Alpha przelicza i dostarcza odpowiedź wraz z odpowiednią wizualizacją.


Wolfram Alpha powstał na bazie wcześniejszego, flagowego produktu firmy Wolfram, Mathematica - systemu matematycznego, umożliwiającego obliczanie wyrażeń numerycznych, symbolicznych i algebraicznych, jak również wyświetlanie wizualizacji czy danych statystycznych. Odpowiedź na tak sformułowane problemy matematyczne zwracana jest w postaci czytelnej dla człowieka.


[źródło: Wikipedia]


 

W przeciwieństwie do inych wyszukiwarek Wolfram Alpha nie wyświetla list wyników, lecz odpowiada na konkretne pytania. Narzędzie dysponuje ogromną bazą danych zawierającą informacje dotyczące wielu zagadnień, nie tylko matematycznych. Strona w języku angielskim, nie wymaga rejestracji ani instalacji programów.

 


Wersja płatna Wolfram Alpha Pro oferuje wiele dodatkowych możliwości.

Stephen Wolfram, twórca oprogramowania Mathematica, mówi o poszukiwaniu drogi by uczynić wiedzę obliczeniową - podatną na wyszukiwanie, przetwarzanie oraz operowanie. Jego wyszukiwarka "Wofram Alpha" ma zaszczytny cel opisania i wyjaśnienia praw fizycznych rządzących Wszechświatem.Możemy TU pobrać bezpłatne widgety i osadzić wyniki obliczeń Wolfram  Alpha bezpośrednio na blogu lub stronie internetowej.
Za pomocą Wolfram Alpha Widget Builder możemy też w prosty sposób tworzyć własne widgety.