+ Pokaż spis treści

Wokół nas są głodni ludzie

Wokół nas są głodni ludzie...


fot. sxc.huNa pewno już o tym słyszałeś. Mimo tego, że żyjemy już w XXI wieku, nie wszyscy ludzie zamieszkujący naszą planetę mają co jeść. Od lat zadawane jest pytanie: dlaczego tak się dzieje? Niestety odpowiedź na nie, nie jest ani prosta, ani oczywista.

Najłatwiej byłoby powiedzieć: są kraje bogate i biedne. Przecież wystarczy aby bogate podzieliły się z biednymi, i już byłoby po kłopocie. Niestety niekoniecznie...

Różne są powody głodu. Najbardziej oczywistymi są klęski żywiołowe: powódź czy susza zniszczyła plony, plaga szarańczy wyjadła wszystko co napotkała na drodze swej wędrówki, gradobicie wybiło zboża, czy tym podobne. W takich przypadkach problem na ogół jest krótkotrwały - pomoc umożliwia przetrwanie, a już w następnym roku uzyskane plony pozwalają poradzić sobie z brakami żywności.

Co jednak zrobić, gdy w jakimś państwie od wielu lat trwają walki, które nie pozwalały uprawiać roli, pola zamieniły się w ugory, ludzie powyjadali wszystkie zapasy, a żadna ze stron nie chce pozwolić na dostarczenie cywilom pomocy żywnościowej uważając, że przejmie ją przeciwnik i będzie w uprzywilejowanej sytuacji. A co zrobić, gdy żywność jest tak cenna (bo jej brak!), że ci, którzy ją przejmą zamiast ją potrzebującym rozdać - sprzedają. Przykładem takich sytuacji mogą być przede wszystkim niektóre państwa afrykańskie, ale nie są one rzadkością w innych częściach naszego globu.

Przyczyną głodu jest również zanieczyszczenie środowiska. Na terenach ogarniętych klęską ekologiczną nie można produkować pożywienia. Przykładem takiej sytuacji mogą być chociażby tereny wokół Czernobyla na Ukrainie. Po wybuchu reaktora elektrowni jądrowej skażeniu uległa gleba. Przez najbliższe kilkadziesiąt lat nikt tam nie powinien mieszkać, a jeszcze dłużej niczego nie hodować, czy uprawiać. A tereny te były jednymi z najżyźniejszych obszarów na Ziemi.

Częstą przyczyną głodu jest bieda. Nie wszystkich stać na kupowanie jedzenia w wystarczającej ilości i jakości. Mówimy o chlebie, którego nikomu nie powinno zabraknąć. Ale czy mamy świadomość, że mieszkają, również obok nas, ludzie, dla których kromka chleba jest głównym posiłkiem. Pamiętajmy o tym oglądając informacje Polskiej Akcji Humanitarnej, która zaprasza nas do pomocy dzieciom, które bywają głodne. I tym za granicą, i tym w Polsce.

Czy wiesz, że...


  • Nie tylko najbogatsze państwa świata pomagają potrzebującym, Polska również często wysyła tzw. pomoc humanitarną do wielu krajów.
  • Rolnicy, według szacunków naukowców, są w stanie wyprodukować tyle żywności, aby zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi. Niestety najwięcej plonów uzyskuje się w państwach najbogatszych - najbiedniejsze mają wieczne problemy z wyprodukowaniem potrzebnej ilości żywności, a ich mieszkańcy nie mają jej za co kupić.
  • I ty możesz włączyć się do pomocy - odpowiedz na prośby Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritasu , czy innych organizacji humanitarnych. Pamiętaj o tym!