+ Pokaż spis treści

W prasie, radiu, telewizji...

NIE TYLKO O BICIU DZIECI W SZKOLE - PROF. WYWIAŁ ZNÓW W TVP HISTORIA


W kolegiach jezuickich zakładano, że człowiek rodzi się zły, w związku z tym należy wszystko zrobić, żeby stał się dobry. A jeżeli należy wszystko zrobić, to wprowadzano również i kary cielesne.


Komisja Edukacji Narodowej – jako pierwsza tego typu instytucja na świecie – zniosła bicie uczniów w szkołach polskich. Stało się to, proszę sobie wyobrazić, w drugiej połowie XVIII wieku. Rzecz wydaje się niewiarygodna, ale w Anglii chłosty w szkołach prywatnych zaprzestano dopiero pod koniec XX stulecia.


Poniżej można się przekonać, co jeszcze powiedział nasz nauczyciel w telewizyjnym programie poświęconym Komisji Edukacji Narodowej.


 

PAN IRENEUSZ WYWIAŁ W TVP HISTORIA


Na początku września roku szkolnego 2013/2014 w telewizyjnym programie Cafe Historia mini-debatę na temat reformy programowej przeprowadzili dwaj praktykujący nauczyciele historii:

  • p. Aleksander Pawlicki z I Społecznego LO na Bednarskiej; współtwórca i admirator nowego układu nauczania tego przedmiotu w gimnazjum i liceum,
  • p. Ireneusz Wywiał z naszej szkoły; podchodzący – delikatnie rzecz ujmując – z pewnym dystansem do obecnych pomysłów władz oświatowych.


Jak to często w takich przypadkach bywa, w finale padła konkluzja, że jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, aby oceniać skutki reformy, wobec czego prowadzący zapowiedział ciąg dalszy debaty za… rok. Czekamy zatem cierpliwie, a na razie zapraszamy do obejrzenia i odsłuchania tego, co jest.

Materiały prasowe


Prezentujemy garść wycinków prasowych, w których mowa jest o naszych szkołach bądź ich bohaterami są związane z nimi osoby.

Rzeczpospolita, 13 marca 2007 r.Życie Warszawy, 14 marca 2007 r.Uważam Rze, nr 13(60)/2012 (26 marca - 1 kwietnia 2012)Rzeczpospolita, 25 kwietnia 2012 (dodatek 'Edukacja z przyszłością')Rzeczpospolita, 25 kwietnia 2012 (dodatek 'Edukacja z przyszłością')Rzeczpospolita, 30 czerwca - 1 lipca 2012 (dodatek 'Plus Minus', nr 26[1009])