+ Pokaż spis treści

W pracowni rzeźby

Rok szkolny 2015/16
[-]

ANCORA IMPARO


„Warszawa jest prawdopodobnie jedynym miastem w Europie, które nie ma jasno zdefiniowanej dzielnicy czy choćby jej części, która dedykowana byłaby szeroko rozumianej działalności artystycznej. Z natury rzeczy takie organizmy rozwijają się nie w nowoczesnej, wypranej z kontekstu kulturowego tkance miejskiej, lecz najczęściej w industrialnym otoczeniu, gdzie pierwotny archetyp ustąpił miejsca nowemu przeznaczeniu. Tworzy to swoisty genius loci, żyzny grunt, na którym doskonale wyrastają nowe idee, zjawiska, prądy artystyczne, tworzy się nowa jakość. Dlatego naszym pragnieniem jest powołanie do życia warszawskiego odpowiednika nowojorskiego SoHo, w którym artyści zamienili pofabryczne budynki na galerie sztuki i lofty, gdzie duch Warhola obecny jest do dzisiaj.”


(ze strony sohofactory.pl)W miejscu stacjonowania ducha Andy'ego Warhola, czyli na ulicy Mińskiej 25, ma też swoją rzeźbiarską pracownię jedna z naszych najwybitniejszych absolwentek wszechczasów – Ida Karkoszka – wielokrotnie nagradzana artystka, której prace są ozdobą m.in. warszawskich Starych Powązek czy londyńskiego British Museum.


I właśnie tam (to znaczy w Soho Factory, nie w British Museum) Ida zorganizowała specjalne praktyczne zajęcia artystyczne dla naszych, pragnących pójść w jej ślady, wszechstronnie uzdolnionych - planujących rychłe dogonienie i przegonienie Rodina, Dunikowskiego oraz Michała Anioła! - uczennic.


Za kilka lat będziemy zwiedzać ich własne wystawy i pracownie, a już dziś zachęcamy do delektowania się dziełami Idy - w realu (w wielu miejscach Polski i świata) albo w wirtualu (na www.idakarkoszka.com).


 

 


fot. K. Mann, D. Choiński