Płasko-wypukła cienka soczewka leży zakrzywioną powierzchnią na płaskim kawałku szkła. Między nimi jest cienka warstewka powietrza o grubości zerowej w punkcie styku i stopniowo zwiększającej się wraz z oddalaniem się od tego punktu. Z góry pada monochromatyczne światło.
Światło odbijające się od górnej i dolnej powierzchni cienkiej błony interferuje, prowadząc do powstania pierścieni, które widzimy po lewej (widok z góry). Po prawej mamy widok z boku. Należy zauważyć, że grubość cienkiej warstwy nie jest pokazana w takiej samej skali jak długości odbijanych fal - te fale pokazują interferencję konstruktywną lub destruktywną, w zależności od grubości cienkiej warstwy.
Użyj suwaków, aby zmienić długość fali (jak to wpływa na położenie pierścieni?) i punkt, w którym rozważamy interferencję.
Notka historyczna - pierścienie Newtona zostały przeanalizowane przez Izaaka Newtona, który był zwolennikiem korpuskularnej teorii światła. Zjawisko powstawania pierścieni Newtona wskazuje jednak na falową naturę światła.