+ Pokaż spis treści

Układ płciowy żeński

Układ płciowy żeński


JAJNIK

Gruczoł płciowy żeński (odpowiednik jądra u mężczyzny). Jest to narząd parzysty wielkości orzecha włoskiego, znajduje się po obu stronach macicy. W jajnikach dojrzewają (co ok. 25 -31 dni) komórki rozrodcze żeńskie - komórki jajowe. W jajnikach znajdują się setki tysięcy takich komórek, ale w czasie życia kobiety dojrzewa tylko kilkaset. Jajniki produkują również hormony - między innymi estrogeny, które wpływają na rozwój cech typowo kobiecych.


JAJOWODY

Dwa przewody z obu stron macicy, którymi wędruje (zazwyczaj jedna w ciągu miesiąca) komórka jajowa przechodząca z jajnika do macicy.


ŁECHTACZKA

Narząd płciowy żeński budową przypominający męski członek, ale znacznie mniejszy. Jest ona wrażliwa na dotyk i odgrywa ważną rolę w życiu seksualnym kobiety.


MACICA

Narząd rodny żeński w kształcie spłaszczonej gruszki zwężającej się ku dołowi. Składa się z dna, trzonu i szyjki. W szyjce znajduje się ujście do pochwy. Macica jest złożona z trzech warstw: błony śluzowej , tkanki mięśniowej oraz błony surowiczej. W okresie dojrzałości płciowej błona śluzowa macicy ulega cyklicznym zmianom pod wpływem hormonów jajnika(cykl miesięczny). W czasie ciąży zagnieżdża się w niej i rozwija zarodek. Macica znacznie się wtedy pogrubia i zwiększa swoją objętość. Odgrywa również bardzo ważną rolę w trakcie porodu, ponieważ odpowiada za akcję skurczową.


POCHWA

Łączy macicę z narządami zewnętrznymi, czyli sromem. Przez nią przedostaje się nasienie do macicy i jajowodów podczas stosunku płciowego, przez nią również przechodzi płód podczas porodu i wydostaje się krew menstruacyjna.


WARGI SROMOWE MNIEJSZE

Wraz z wargami sromowymi większymi tworzą zewnętrzne narządy płciowe żeńskie - srom. Wargi mniejsze są to dwa nieowłosione fałdy skórne znajdujące się pomiędzy wargami sromowymi większymi. Niezależnie od nazwy, mogą one być również tej samej wielkości lub większe od warg sromowych większych.


WARGI SROMOWE WIĘKSZE

Wraz z wargami sromowymi mniejszymi tworzą zewnętrzne narządy płciowe żeńskie - srom. Wargi większe są to dwa fałdy skórne, które zasłaniają głębiej położone części sromu. Na wewnętrznej stronie znajdują się gruczoły łojowe, a na zewnątrz owłosienie łonowe.