+ Pokaż spis treści

Układ płciowy męski

Układ płciowy męski


GRUCZOŁ KROKOWY (PROSTATA)

Nieparzysty gruczoł produkujący ok. 20% składu nasienia (spermy). Przeciętnie jest wielkości kasztana. U mężczyzn po 50 roku życia może ulec niebezpiecznemu powiększeniu, dlatego mężczyźni w tym wieku powinni poddawać się regularnym badaniom lekarskim.


GRUCZOŁY OPUSZKOWO-CEWKOWE

Gruczoły wielkości ziarna grochu, którego wydzielina przygotowuje drogę dla nasienia.


JĄDRA

Gruczoły płciowe męskie, w których powstają komórki rozrodcze męskie - plemniki. Jądra mają kształt owalny i znajdują się w worku skórnym zwanym moszną. Takie umiejscowienie zapewnia im temperaturę nieco niższą niż temperatura ciała, co jest niezbędne do prawidłowego powstawania plemników. Produkują również hormon testosteron, który odpowiedzialny jest za kształtowanie cech męskich.


MOSZNA

Skórny worek, pokrywający sie włosami w okresie dojrzewania. Stanowiący ochronę dla jąder i zapewniajacy dla nich odpowiednią temperaturę.


NAJĄDRZA

Są to długie, cienkie przewody, w których dojrzewają plemniki.


NASIENIOWODY

Dwa wąskie przewody, które doprowadzają plemniki z jąder do dróg moczowo-płciowych.


PENIS (PRĄCIE, CZŁONEK)

Męski narząd płciowy, w środku którego przebiega ,droga moczowo-płciowa która stanowi wspólne ujście dla nasienia lub moczu. Otaczają ją tak zwane ciała jamiste, które wypełniając się krwią powodują erekcję członka. Penis zakończony jest ciemniejszym rozszerzeniem, tzw. żołędzią, która pokryta jest cienkim, przesuwalnym fałdem skóry - napletkiem.


PĘCHERZYKI NASIENNE

Gruczoł produkujący kleisty płyn, który jest jednym ze składników nasienia (spermy).


PRZEWÓD MOCZOWO - PŁCIOWY

Przewód przechodzący przez członek. Jest to zarówno droga ujścia nasienia jak i moczu dlatego jest nazywana drogą moczowo-płciową.