+ Pokaż spis treści

Trójmiasto cz. 4

Rok szkolny 2015/16
[-]

Bronicie też własnej skóry


STOCZNIA GDAŃSKA

 

„No dobrze, chłopaki”, przekonywałem „ ale jeśli mówicie, że jest strajk, to go zróbcie, bo za was nikt go nie zrobi. Zacząć trzeba nie na statku, gdy już wszyscy pracują, ale w szatni, przed rozpoczęciem pracy. Musicie wyjść z transparentami, uformować pochód, przejść po innych wydziałach, tak żeby wszyscy widzieli, co się dzieje. Gadaniem się strajku nie zrobi”. Spotkałem się z nimi kilkakrotnie u Felskiego przy ul. Ojcowskiej 73. Wcześniej rozmawiałem z każdym z osobna. Zastanawiałem się, czy będą w stanie udźwignąć ciężar tego strajku. W końcu im powiedziałem, co było chyba decydującym argumentem: „Nie mam złudzeń, że po wyrzuceniu z pracy Anny Walentynowicz jesteście następni w kolejce. Tym strajkiem bronicie też własnej skóry”.


(Bogdan Borusewicz o Sierpniu 80)Co słychać w kolebce „Solidarności”?


Stan na dziś:
 

 • - W wyniku przekształceń południowa część terenów dawnej Stoczni Gdańskiej została wyłączona z działalności produkcyjnej. Tereny te, noszące nazwę Młode Miasto, zostały przeznaczone do zagospodarowania na cele niezwiązane z produkcją.
   

 • - Teren stoczni został ograniczony do 6,5 ha w rejonie hali K1. Na obszarze tym odbywać się będzie produkcja elementów dla branży offshore oraz wież wiatrowych i konstrukcji statków.
   

 • - 14 maja 2012 roku bramie nr 2 stoczni przywrócono wygląd z sierpnia 1980 r. włącznie z napisem: „Stocznia Gdańska im. Lenina”. Część napisu „im. Lenina” została zdemontowana 28 sierpnia 2012. 

HEWELIUSZ, KS.JANKOWSKI, OSKAR, NEPTUN I DZIELNY PIES


GDAŃSKIE POMNIKI

 

 • - Jan Heweliusz odkrył nowe pary gwiazd podwójnych: 61 Cygni i alfa Capricorni, obserwował zmiany jasności gwiazdy zmiennej Mira Ceti oraz uzyskał dokładność pomiarów pozycji gwiazd do 28" w mierze łukowej (cokolwiek by to miało znaczyć).
   

 • - Ksiądz Henryk Jankowski wspierał „Solidarność” w czasach, kiedy można było za to życie stracić.
   

 • - Oskar Matzerath jest najsłynniejszą postacią, która wyszła z głowy noblisty Gunthera Grassa.
   

 • - Neptun, jaki jest, każdy widzi.
   

 • - Bohaterski pies z rogu Okopowej i Świętej Trójcy odkopał w 1885 roku swojego pana przywalonego ruinami starej wartowni na wałach.


Za to wszystko należą się wyżej wymienionym nie tylko pomniki, ale też nasze fotografie tych pomników.


 

I inne gdańskie różności


„Gdańsk jest kluczem do wszystkiego”


(Napoleon Bonaparte)Przepraszamy Wielki Młyn, przepraszamy dom Uphagena, przepraszamy kościoły św.Katarzyny i św.Brygidy, przepraszamy ratusze staromiejski i nowomiejski, przepraszamy starego żurawia (stary żuraw?). Przepraszamy wszystkie gdańskie kamienice, świątynie, hale, ulice, przecznice i wszystko to, czemu nie poświęciliśmy osobnego rozdzialiku. Wybaczcie i nie załamujcie się. Następnym razem coś osobnego wam poświęcimy.


 

Na miarę naszych możliwości


PENDOLINO

 

„Ma być elegancko i klasycznie. Mundury dla konduktorów w pociągach Pendolino zaprojektowali studenci z Wyższej Szkoły Mody i Wzornictwa w Warszawie.

Ubrania mają klasyczny charakter, a kolorystyką nawiązują do barw PKP Intercity. Damska część załogi otrzymała klasyczne żakiety dopasowane do sylwetki z ozdobnymi ściegami na kołnierzu oraz klapach. W skład zestawu dla pań wchodzą również spodnie, spódnica, koszula, kamizelka, fular oraz toczek. Panowie mają marynarki i spodnie z dodatkowym ściegiem na kieszeniach. W zestawie otrzymują: białą koszulę, krawat, kamizelkę oraz czapkę”.


(za wSumie.pl)Sprawdziliśmy! Z Warszawy do Gdańska za pomocą Pendolino da się dojechać tak szybko, jak pociągiem Torpeda przed II wojną światową (tzn. w niespełna trzy godziny). Sukces ma wielu ojców, więc sami nie wiemy komu gratulować. Żeby nikt się nie obraził, gratulujemy wszystkim.