+ Pokaż spis treści

Trójmiasto cz. 2

Rok szkolny 2015/16
[-]

CZEKAJĄC NA STOLEMA


BAZYLIKA MARIACKA W GDAŃSKU

 

„Z niezapowiedzianą wizytą do Gdańska, aż ze Skandynawii zawitał olbrzym Stolem. Z daleka dostrzegł wieżę, która przypominała mu… stołek. Zmęczony podróżą postanowił na nim usiąść i odpocząć. Mieszkańcy Gdańska postanowili go ugościć, przygotowali wspaniałą ucztę, wyciągnięto z piwnic najlepsze zapasy jedzenia i picia. Kiedy wizyta dobiegła końca, Stolem podarował mieszkańcom kamienne figurki wyobrażające ptaki, gryfy, lwy czy krokodyle, a dzieciom przyniósł kamienne kule. Z pomocą olbrzyma umieszczono je na szczytach kamieniczek lub przed wejściami do gdańskich kamienic lub pałaców. Wieży kościoła również postanowiono nie podwyższać na wypadek kolejnych odwiedzin olbrzyma”.


(gdańska legenda)Czy wiecie że...
 

  • - Gigantyczna wieża bazyliki nie została podwyższona nie dlatego, żeby olbrzym miał stołek, ale ze względu na nakaz Krzyżaków, którzy nie zgadzali się, by w Gdańsku istniała jakakolwiek budowla wyższa od ich zamku?
     
  • - Rzeźba umierającego Chrystusa w kaplicy 11 tysięcy dziewic jest tak przejmująca, że krążyły legendy o rzeźbiarzu, który, aby osiągnąć ten efekt artystyczny, ukrzyżował narzeczonego własnej córki, wyrzeźbił Chrystusa na jego wzór, po czym popełnił samobójstwo?
     
  • - Gigantyczny zegar astronomiczny Hansa Diringera nie działał przez cztery stulecia, ponieważ według legendy nikt nie potrafił go naprawić? 

Jadwiśko, jesteś tam?


PANIENKA Z OKIENKA

 

„Po chwili pan Kazimierz już był przy okrągłym okienku, gdzie szepnął:

-Jadwiśko! Jesteś tam?

-Jestem! Ach, jestem! Tak czekam!

-A teraz wylatuj, moja ptaszyno, jeśli tylko potrafisz się wydostać.

-Potrafię, potrafię. Do ciebie, to choćby i przez piekło.

Pan Kazimierz, kołysząc się z liną, to był dalej, to bliżej kamiennego pierścienia. W jednym z owych przybliżeń dwie białe, obnażone rączki wytrysły z okienka, objęły go za szyję, potem wyjrzała główka ujęta w małą krezę, potem pierś toczona. (…) Hedwiga była tak szczupła, wiotka i sprężysta,że cała postać jej wyfrunęła z pierścienia jakby rybka prześlizgująca się przez kluczkę sieciową. (…) Na linie są porobione węzły, o które Kazimierz kolejno się opiera.

-Jadwiśko – szepce – zamknij oczy i nie bój się.


(fragment „Panienki z okienka” Jadwigi Łuszczewskiej)

 

Zawsze marzyliśmy, żeby uratować piękną Hedwigę, więzioną w Bursztynowym Domu przez złego rajcę: Johanna Schultza, ale nie mieliśmy ani tak mocnej liny ani tak rączego konia, jak Kazimierz Korycki – porucznik puckiej floty króla Władysława IV. Ale nic jeszcze straconego – panienka z okienka ukazuje się codziennie o trzynastej z minutami. Autorką projektu figury i stroju jest artystka Ewa Topolan, a konstruktorem mechanizmu w Domu Nowej Ławy inżynier Tadeusz Nowosielski.

W radio mówią, że wojna


POCZTA POLSKA W GDAŃSKU

 

„Przed piątą obudziły nas strzały ze "Schleswiga". W radio mówią, że wojna. Wanda zaczynała dyżur o ósmej rano. Nie wiadomo, co robić. W końcu poszłyśmy do pracy razem. Na placu Heweliusza zatrzymał nas kordon, za nim była już bitwa. Wanda mówi: "Patrz, nasi chłopcy bronią Poczty". Nogi się pode mną ugięły, bo wyglądało to strasznie. Grad kul zasypywał budynek. A oni się tam przecież bili przez czternaście godzin. W środku był nasz kolega, telegrafista Bernard Binnebesel, miał dyżur tej nocy. Potem dowiedziałam się, że zmarł strasznie, od poparzeń, gdy Niemcy oblali Pocztę benzyną.”


(wspomnienia Elżbiety Szucy-Marcinkowskiej)W 1995 Sąd Krajowy w Lubece przeprowadził rewizję procesu pocztowców, stwierdzając m.in. pogwałcenie reguł postępowania sądowego i naruszenia postanowień tzw. IV konwencji haskiej. W jej wyniku – rozstrzelani w październiku 1939 roku polscy pocztowcy – zostali przez sąd uniewinnieni.


Lepiej późno niż wcale.


 

A tamci już tylko odkupienie...


WIELKA WYSTAWA W MUZEUM NARODOWYM

 

„Pierwsza część wystawy (w Zielonej Bramie) jest lepsza niż druga (w gmachu głównym na ul. Toruńskiej), bo u nas jest dwieście obrazów, a tam tylko sto. Poza tym my mamy grzech, a tamci to już tylko odkupienie”


(wypowiedź pani w kasie muzeum w Zielonej Bramie)Walka z grzechem to nie tylko zmagania z diabłem, jego zastępami i posłańcami. Obrazy grzechu mają też szczególnie mocne umocowanie w sztuce nowoczesnej. Grzech chętnie był ilustrowany na przełomie XIX i XX wieku, kiedy jednoznacznie kojarzył się z wizerunkiem upadłych kobiet, niemoralnych mężczyzn. Wskazywano zło, jakie niosła cywilizacja wielkomiejskiego życia i jego występnych pokus.


Wokół najcenniejszego eksponatu Muzeum Narodowego w Gdańsku - Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga zorganizowano monumentalną, choć tylko czasową, ekspozycję: „Obrazy grzechu i okupienia w sztuce europejskiej od XV do początku XX wieku”.


Na wystawie zgromadzono ponad 300 wybitnych dzieł sztuki z muzeów polskich i zagranicznych, np. 42 dzieła europejskiego malarstwa z Narodowego Muzeum Brukenthala w Sibiu (po raz pierwszy mury Siedmiogrodu opuściła perła niderlandzkiego miniatorstwa – słynny brewiarz brukentalski z początku XVI wieku!).


Polskę reprezentowali na wystawie między innymi: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Artur Grottger, Aleksander Gierymski, Henryk Siemiradzki, Józef Mehoffer, Władysława Podkowiński, Bruno Schulz, Stanisław Ignacy Witkiewicz i inni.


Z kolei nie Polskę reprezentowali między innymi: Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Jacob Jordaens, Pieter Bruegel, Peter Paul Rubens, Rembrandt van Rijn, Francisco de Goya, Edvard Munch i inni.