+ Pokaż spis treści

Trójmiasto 2015

Rok szkolny 2015/16
[-]
 

Herb Gdańska (fot. Wikimedia)„Nec temere, nec timide”
„Bez strachu, ale z rozwagą”


(hasło z Herbu Wielkiego Miasta Gdańska)
 


Wielki Grudniowy Wyjazd Naukowy „Trójmiasto 2015” zakończył się pełnym sukcesem. Dowody sukcesu poniżej.Trójmiasto cz. 2
Trójmiasto cz. 3
Trójmiasto cz. 4

MINISTER KWIATKOWSKI NA PEWNO BY NAS POPARŁ


GDYNIA
 
 

„Gdynia jest najlepszym interesem, jaki kiedykolwiek Polska mogła zrobić"

(Franciszek Sokół - Komisarz rządu RP w Gdyni)


"W ten sposób powstawały chyba tylko na pustkowiu miasta amerykańskie”

(Maria Dąbrowska o Gdyni)


"Jarzą się okna nowoczesnych gmachów, szkło i żelbet, asfalty, samochody. Aby trochę goręcej, myślałbyś – Casablanca.”

(Melchior Wańkowicz o Gdyni)


„Słowo Gdynia stało się najpiękniejszym słowem polskiej mowy.”

(Kornel Makuszyński)W Gdyni na ulicy Starowiejskiej 30, stojąc pod domkiem Antoniego Abrahama, mogliśmy wyobrazić sobie, jak wygladałaby Gdynia, gdyby na początku lat 20. XX wieku inżynier Kwiatkowski nie podjął decyzji o budowie portu.


W Gdyni na Placu Kaszubskim przysiedliśmy się do małżeństwa Scheibów i przeczytaliśmy czuły list wystający z kieszeni Jakuba: „Jakubie, Jeśli na ostatnim piętrze zbudujesz dla mnie pokoik, będę widziała, kiedy wracasz z morza – Elżbieta”.


W Gdyni na foteliku filmowym – vis a vis Teatru Muzycznego – każdy, komu nie przeszkadzało, że będzie mokry, mógł usiąść i w ten sposób wywróżyć sobie karierę gwiazdora.


W Gdyni na ulicy Radtkego 36/40 pod Miejską Halą Targową zobaczyliśmy coś, co w latach 30. XX wieku było jak Centrum Handlowe Arkadia albo Złote Tarasy.


W Gdyni na Kamiennej Górze spojrzeliśmy na to wszystko z góry i zjedliśmy najsłynniejsze gdyńskie pączusie z cukierni „Pączuś” (ul.Świętojańska 18).


 

WCZASOWICZE DONOSZĄ O BRAKU PŁATKÓW


SOPOT
 

„Smutny los wstydliwych białogłów! Niektóre przedstawicielki płci nadobnej przedkładają ponad plażowanie w kostiumach opalanie się w stroju „Ewy”. Dla osób tych przeznaczone jest solarium, gdzie mogą zażywać upragnionych 100% kąpieli słonecznych. Niestety! Solarium takie w Sopocie przy południowej plaży pozbawione jest elementarnego wyposażenia, bo okalający je płotek jest tak niski, że każdy „wysoki” plażowicz może obserwować wnętrze solarium. No a z pomostu przy kabinach – widać je całe jak na dłoni. – Prosimy o interwencję. Plażowiczki.”


„Wczasowicze donoszą o braku płatków owsianych w Sopocie i pytają, czy muszą jechać do Gdyni lub Gdańska po płatki owsiane!? O dystrybucjo, dlaczego omijasz z płatkami owsianymi Sopot!?”


(wyczytane w prasie z 1952 roku)


Czy od 1952 roku coś się w Sopocie zmieniło, sprawdzaliśmy empirycznie w grudniu 2015. Wprawdzie po zachodzie słońca, ale solidnie.


Każdy, kto czytał „Wilkommen w Zoppotach” Adolfa Nowaczyńskiego ten wie, że „Weltbad Zoppot to Warszawa przedłużona do Bałtyku”, więc czuliśmy się w miarę swojsko.