Granica dnia i nocy


Pokazuje granicę między nocą, a dniem.


pokaż/ukryj opis

Mapa pokazuje miejsca na świecie, w których jest noc i miejsca, w których jest dzień. Terminator (czyli linia graniczna) ma tutaj taki kształt, ponieważ mapa, którą widać, jest 2D, podczas gdy powierzchnia Ziemi jest, oczywiście, w przybliżeniu sferą 3D.

Warto zauważyć, że miejsca na półkuli północnej mają bardzo długie dni w maju, czerwcu i lipcu. Jednak w przypadku miejsc na półkuli południowej w tych miesiącach mamy długie noce. Odwrotna sytuacja ma miejsce w okolicach grudnia - południe ma długie dni, a północ długie noce. Zjawisko to jest konsekwencją nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity.

Wyobraź sobie oś biegnącą od bieguna północnego do bieguna południowego. Każdego dnia Ziemia dokonuje pełnego obrotu wokół tej osi, tworzącej kąt o mierze 23,4° z prostą prostopadłą do płaszczyzny orbity. Oznacza to, że przez pół roku półkula północna spędza więcej czasu w promieniach Słońca, a w drugiej połowie półkula południowa. Te zmiany powodują występowanie pór roku.

Zauważ, że na równiku, bez względu na to, jaka jest data roczna, dzień i noc są zawsze równej długości. W konsekwencji kraje, które leżą na równiku, takie jak Ekwador, doświadczają bardzo niewielkiej sezonowej zmienności pogody.


Autorzy