TIK EDUKATOR

Jesteś tu: TIK EDUKATOR / TIK EDUKATOR


TIK EDUKATOR to dział serwisu Edukator.pl, w którym będziemy starali się wspierać stosowanie TECHNOLOGII INFORMACYJNYCH I KOMUNIKACYJNYCH (TIK-ICT) w nauczaniu i promować wykorzystanie OTWARTYCH ZASOBÓW EDUKACYJNYCH (OZE-OER).


Głównym celem jest zgromadzenie w jednym miejscu materiałów i programów (lub linków do nich) potrzebnych do stworzenia ciekawych lekcji bogatych w interaktywne i multimedialne elementy, oraz wskazanie i opis podstawowych narzędzi Web 2.0.


Eksplozja ilości dostępnych narzędzi i materiałów na wolnych licencjach wymaga precyzyjnych kryteriów ich wyszukiwania oraz umiejętnej ich selekcji i modyfikacji.

 


 

Niezbędna staje się znajomość pewnych technik wyszukiwania i umiejętne wykorzystanie serwisów społecznościowych typu Delicious czy Diigo, specjalistycznych blogów czy portali poświęconych tej tematyce. Musimy znać terminologię (zwłaszcza w języku angielskim) i możliwości, które oferują nam współczesne technologie informatyczne. To wszystko wymaga czasu i aby go nieco zaoszczędzić i nie wyważać otwartych drzwi, proponujemy:

TIK EDUKATOR na dobry początek


Wszyscy już chyba doceniamy wagę i potrzebę wykorzystywania nowoczesnych mediów w edukacji, zwłaszcza w sytuacji, w której wciąż podstawowymi pomocami z których korzysta nauczyciel w Polsce są tablica, kreda i ścierka. Wprowadzenie do szkół technologii informacyjno-komunikacyjnych jest palącą potrzebą. Wychodzimy z założenia, że przede wszystkim trzeba udostępnić narzędzia i pokazać możliwości nowych technologii.

 

rys. open-sankore.org


 • Narzędzia TIK. Krótkie informacje i linki do stron oferujących przydatne narzędzia.
  Dotyczą narzędzi bezpłatnych (staraliśmy się ograniczyć te z nachalnymi reklamami) i komercyjnych jeżeli udostępniają opcję bezpłatną istotnie funkcjonalną.

 • Materiały.
  Informacje i linki do stron oferujących materiały (zdjęcia, audio, wideo, grafiki, aplikacje) na wolnych licencjach, z możliwością wykorzystania ich we własnych opracowaniach.

 • Dokładne opisy i tutoriale dotyczące kilku wybranych narzędzi.
  Te najistotniejsze staramy się udostępnić w wersji polskojęzycznej. Będziemy też gromadzić i udostępniać materiały stworzone za ich pomocą.

 • Interaktywne programy i aplikacje.
  Kotynuujemy dział Aplety z interaktywnymi i multimedialnymi aplikacjiami dostępnymi na wolnych licencjach.
  Z samej fizyki zgromadziliśmy około tysiąca aplikacji, z całego świata, w większości przetłumaczonych przez nas na język polski. Ofertę (dotyczy głównie matematyki i fizyki - jeżeli znajdą się chętni do pociągnięcia innych przedmiotów to ZAPRASZAMY!) będziemy sukcesywnie rozszerzać, także w kwestii dostępnych formatów. Większość aplikacji dodatkowo jest powieszona na naszych stronach co umożliwia także ich osadzanie (embed) na blogach, stronach WWW, czy w prezentacjach MAPPTIPE bez konieczności ściągania pliku programu.


Podstawowe programy, które będziemy promować to:


 • Edytor prezentacji MAPPTIPE (narzędzie sieciowe, wymaga rejestracji i logowania). Przygotowane prezentacje można zachować do swoich celów (w wersji offline), jak i udostępnić innym - po moderacji będą wtedy publikowane w repozytorium edukatora.

  Projektowi poświęcony jest odrębny dział - ZAPRASZAMY!


 

 • Wszechstronny program do tablic  interaktywnych, komputerów osobistych czy tabletów Open-Sankore. Oprogramowanie open-source dedykowane do interaktywnych materiałów dydaktycznych opartych na otwartych standardach.


LINKI


      

      

      

Tagi: tik edukator