+ Pokaż spis treści

TED

Jesteś tu: TIK EDUKATOR / Repozytorium / TED

TED


Strona TED zawiera już grubo ponad tysiąc fascynujących prezentacji nagrywanych na corocznych konferencjach. Zawierają one wspaniałe i inspirujące pomysły w kategoriach technologia, rozrywka i projekt. Świetnie przygotowane i profesjonalnie filmowane prezentacje są kopalnią wiedzy o współczesnym świecie, pokazują osiągnięcia i pomysły na przyszłość, zagrożenia i drogi wyjścia. Czasami dotyczą zagadnień globalnych, a czasami drobnych pomysłów mogących ułatwić nam życie. Wygłaszane są przez polityków czy naukowców o znanych nazwiskach ale i przez zwykłych, nikomu nieznanych ludzi, którzy mają nam coś interesującego do przekazania. Feeria pomysłów i idei prezentowanych do tego w nienagannej i ciekawej formie.


Każda prezentacja ma ściśle określone ramy czasowe - większość mieści się w granicach 10 - 20 minut.


Przykładowy wykład sprzed kilku lat (kto nie widział - warto obejrzeć - to już klasyka ale nieodmiennie aktualna): Sir Ken Robinson - Szkoła zabija kreatywność.
Inicjatywa TED ma już na całym świecie rzesze zagorzałych fanów - dzięki nim większość wykładów dotępna jest z listami dialogowymi w wielu językach. Z filmów możemy swobodnie korzystać on line, możemy je osadzać (embed) na swoich stronach. Można je ściągnąć i korzystać z nich off line.


Prezentacje z polskimi listami dialogowymi znajdziemy tu.


Oprócz oficjalnych konferencji TED w wielu krajach organizowane są mniejsze, niezależne konferencje ale oparte na podobnej formule tzw. TEDx.


Listę TEDx organizowanych w Polsce znajdziemy na przykład tu.


TED dla edukacji: TED Ed (Lekcje, którymi warto się podzielić)


TED-Ed to bezpłatna edukacyjna strona internetowa dla nauczycieli i uczniów. Inicjatywa na rzecz tworzenia lekcji, którymi warto się dzielić.


Poza dużą biblioteką wideo platforma oferuje także możliwość opracowywania własnych lekcji zogniskowanych wokół filmów (nie tylko TED-a). Łatwo możemy przygotować odwróconą lekcję (flipped lesson - uczniowie uczą się w domu z wykorzystaniem materiałów multimedialnych przygotowanych przez nauczyciela, a w klasie, już bezpośrednio pod kierunkiem nauczyciela, utrwalają materiał, wyjaśniają wątpliwości, wykonują ćwiczenia praktyczne.).


Po założeniu konta i dokonaniu wyboru filmu, możemy na stronie przygotować wprowadzenie do filmu, pytania, umieścić materiały uzupełniające, dodać podsumowanie.


Użytkownicy mogą rozpowszechniać te lekcje publicznie lub prywatnie.


Aby udostępnić lekcję uczniom, wystarczy po prostu podać adres URL strony lekcji. Każdy uczeń, który jest zalogowany (aby założyć konto musi mieć skończone 13 lat) do TED-Ed zostanie automatycznie dodany do lekcji, kiedy zaczyna odpowiadać na pytania lub uczestniczy w dyskusji. Odpowiedzi są automatycznie dostępne na naszej stronie - mamy możliwość sprawdzenia kto obejrzał materiał i jak odpowiadał na pytania.

 


TED (Technology, Entertainment and Design) – konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – "idei wartych rozpowszechniania".