+ Pokaż spis treści

Stolica Polski - Warszawa

Stolica Polski - Warszawa


Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta w Warszawie (fot. sxc.hu)1.   Stolicą państwa jest miasto, w którym swoją siedzibę mają władze. Za pierwszą stolicę Państwa Polskiego uznawane jest Gniezno, jeden z najważniejszych grodów książęcych w X i XI wieku. Później stolicą przez wiele stuleci był Kraków, a w 1596 roku o przenosinach siedziby swojego dworu do Warszawy zadecydował król Zygmunt III Waza.

2.   Warszawa jest największym miastem w Polsce. W Warszawie mieszczą się siedziby najwyższych władz państwowych: parlamentu, rządu, prezydenta. Znajdują się tutaj ambasady i przedstawicielstwa różnych państw.

3.   Warszawa jest centrum naukowym i kulturalnym Polski. Jest tu wiele uczelni, teatrów, kin, miejsc rozrywki, parków oraz ogród zoologiczny.

4.   Warszawa jako jedyne miasto w Polsce ma metro, czyli podziemną kolej. Rozbudowuje się ona i Warszawiacy mają nadzieję, że już za kilkanaście lat będzie można poruszać się nią po całym mieście.

5.   Warszawa cały czas się rozrasta. Budowane są nowe domy, wysokie wieżowce, a także powstają nowe osiedla mieszkaniowe. W Warszawie są piękne zabytki, wiele muzeów i sławne pomniki.