+ Pokaż spis treści

Średniowiecze w M. Narodowym

Rok szkolny 2013/14
[-]

POLIPTYK GRUDZIĄDZKI??? ZNAMY! ZNAMY!


Było samo południe i światło wlewało się strumieniami przez okna chóru, a jeszcze więcej przez okno od frontu, tworząc białe kaskady, jakby mistyczne potoki Boskiej substancji, krzyżując się w rozmaitych miejscach kościoła, zalewając też ołtarz. I jednocześnie spostrzegłem to, co uszło mojej uwagi rano, albowiem najprzód porwała mnie modlitwa, zaś później powaliło przerażenie; antependium i trzy kwatery, które zwieńczały ołtarz, były całkowicie ze złota, a wreszcie cały ołtarz zdał się ze złota, z którejkolwiek strony by się nań spojrzało.


(Umberto Eco "Imię róży")


Tym razem na interdyscyplinarnych zajęciach historyczno-artystycznych nasi uczniowie stawili się w warszawskim Muzeum Narodowym, a dokładniej w Galerii Sztuki Średniowiecznej - jednej z największych kolekcji tego typu w Europie.


Wszystkim zainteresowanym, którzy byli tam przed listopadem 2013 roku, uprzejmie donosimy, że teraz jest niby tak samo, ale tak naprawdę to zupełnie inaczej. Całkiem nowa aranżacja wystawy autorstwa pracowni architektonicznej WWAA (laureatów wielu nagród, m.in. za Pawilon Polski na Expo w Szanghaju 2010) nie naśladuje wnętrza kościelnego, lecz sprawia, że niezwykłe dzieła sztuki średniowiecznej przemawiają same za siebie. Dzięki nowym rozwiązaniom konstrukcyjnym poliptyki skrzydłowe - jak na przykład słynny Poliptyk Grudziądzki - są dostępne ze wszystkich stron, łącznie z rewersami skrzydeł, które jeszcze do niedawna nie były widoczne dla widzów. Ciemny, grafitowy kolor ścian oraz surowe metalowe nośniki eksponatów podkreślają wagę dzieł, wysuwając je na pierwszy plan. Wielką rolę odgrywa światło: sztuczne (reflektorowe) łączy się z naturalnym (zewnętrznym), eksponując lśnienia złotych teł na obrazach i rzeźbach.


Ukoronowaniem zajęć była wielka analiza jeszcze większego obrazu (tak, tak; chodzi o „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki) połączona z próbą odpowiedzi na pytanie: jak postrzegano średniowiecze po upływie kilkuset lat.