+ Pokaż spis treści

Spotkanie z prof. T. Morawskim

Rok szkolny 2012/13
[-]

MISTRZ PALINDROMÓW NASZYM GOŚCIEM


21 lutego 2013 gościł w naszej szkole wybitny naukowiec i absolutny mistrz świata w tworzeniu megapalindromów - prof. Tadeusz Morawski.


Pan Profesor przypomniał, że palindrom (gr. palindromeo – biec z powrotem) to wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej strony (np. Kobyła ma mały bok).


Przedstawił historię zjawiska, zaczynając od Sotadesa z Maronei (starożytnego Greka skazanego na śmierć za ułożenie palindromu, który „nie zasmakował” władcy) i od najstarszego polskiego zapisu tego typu („co w onei ow pokoy y okop woien owoc”). Zacytował palindromy obcojęzyczne: np. angielski („Madam, I’m Adam”) i chiński (nie umiemy tego napisać). Zrobił też przegląd różnych innych ciekawostek językowych (oksymoronów, akrostychów, anagramów, metagramów, pangramów, akronimów itp.).


Zdradził też, jak sam złapał palindromowego bakcyla, kiedy przypadkiem podczas podróży na południe Polski odkrył, że napis: „Nowy Targ, góry, Zakopane” przeczytany wspak po pominięciu końcowego „e” daje w miarę sensowne wypowiedzenie: „Na pokazy róg, graty won!”.


Pan Profesor stworzył też parę palindromów na poczekaniu, a na zakończenie gorąco zachęcił wszystkich do odwiedzenia Muzeum Palindromów w Nowej Wsi pod Serockiem oraz strony www.palindromy.pl.


Zainteresowanych tematem odsyłamy do wielu książek p.prof.Tadeusza Morawskiego, np.:

  • "Może jeż łże jeżom" (z fraszkami różnych autorów zawierającymi palindromy Tadeusza Morawskiego)
  • "Kobyła ma mały bok" (tu Tadeusz Morawski opisał historię polskich palindromów)
  • "A kilku tu klika" (w książce tej, przeznaczonej dla młodzieży, Tadeusz Morawski przedstawił palindromy i inne zabawy słowne).
  • "Listy palindromisty" (opis wydarzeń związanych z cyklem ponad 150. wykładów o palindromach, które w różnych miejscowościach i środowiskach miał T. Morawski).

 

Organizatorką spotkania była p. Aneta Szczepanowska.