+ Pokaż spis treści

Spotkanie z prof. K. Rybińskim

Rok szkolny 2012/13
[-]

Rozmowy kontrolowane z prof. Krzysztofem Rybińskim

 

Pan prof. Krzysztof Rybiński, jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, opowiedział nam, co się może złego stać w ciągu kilku, kilkunastu i kilkudziesięciu najbliższych lat. Na poważnie i bez taryfy ulgowej. Ilustrując swój wykład czytelnymi, działającymi na wyobraźnię wykresami i ilustracjami, porównał współczesne, zadłużające się na potęgę, europejskie państwa do żaby, która mogłaby w każdej chwili wyskoczyć z garnka, pod którym płonie ogień, ale nie robi tego, gdyż stopniowe podnoszenie się temperatury wody jest dla niej tak mało zauważalne, że sama nie wiedząc kiedy, zostaje ugotowana.


Pan Profesor nie widział szybkiego i bezbolesnego sposobu reanimacji gospodarki, ale zachęcał słuchaczy, żeby mniej marzyli o pracy na państwowej ciepłej (?) posadce, a bardziej o zakładaniu w przyszłości własnych firm. Sam wyznał, iż chcąc zwiększyć szansę swojego dziecka na atrakcyjną i popłatną pracę w przyszłości, systematycznie posyła je na lekcje języka chińskiego.


Ponieważ były to już ostatnie w roku 2012 "Rozmowy Kontrolowane", a Święta za pasem, pozostaje tylko złożyć takie życzenia, jakie coraz częściej daje się spotkać na murach Grecji i Hiszpanii: "MERRY CRISIS AND A HAPPY NEW FEAR".