+ Pokaż spis treści

Spotkanie z J. Żakowskim

Rok szkolny 2012/13
[-]

"Rozmowy kontrolowane" z Jackiem Żakowskim


5 marca 2013 gościem naszych „Rozmów kontrolowanych był red. Jacek Żakowski - Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie, obecnie piszący głównie w tygodniku "Polityka".

Zapytany, czy da się dziś być obiektywnym dziennikarzem, odpowiedział, iż człowiek pracujący w tym zawodzie zawsze jest jakoś determinowany przez własny światopogląd  i że jego zdaniem najlepiej byłoby, gdyby każdy uczciwie o swoich zapatrywaniach otwarcie mówił („Na przykład ja, Jacek Żakowski, nigdy nie ukrywam, że mam poglądy liberalno-lewicowe, jestem niewierzący, heteroseksualny itd., itd.").


Spośród długiego szeregu poruszanych tematów najwięcej emocji na sali wzbudziła (nie wiadomo, czy o dziwo, czy nie o dziwo) kwestia gotowości Polaków do przyjmowania w swoim kraju różnych mniejszości narodowych i religijnych. Chociaż zdaniem p. Jacka Żakowskiego najlepiej funkcjonują i będą się rozwijać te miasta i kraje, w których panuje kulturowy miszmasz (jak twierdził gość, najpyszniejsze potrawy powstają po zmieszaniu wielu różnych składników), z sali wygłoszono obawy, że ekspansywne mniejszości są w Europie źródłem nasilających się konfliktów (jak twierdził jeden z naszych uczniów, kiedy łączy się produkty na chybił trafił, to najczęściej powstałego tworu nie da się zjeść ze smakiem).


Nie wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się też z opinią Pana Redaktora, że obecnie jest w naszym kraju zatrważająco dużo niechęci i wrogości do przybyszów z zewnątrz oraz że to Polacy ponoszą wielką odpowiedzialność za prawie stuprocentową jednorodność etniczną współczesnej Rzeczpospolitej.


Spotkanie prowadzili oczywiście redaktorzy naszego szkolnego pisma: „Inicjatywy” – Jakub Karczewski i Hubert Szul – którym, jeśli tak dalej pójdzie, już niedługo zawodowi dziennikarze będą zazdrościć liczby przeprowadzonych wywiadów z ważnymi postaciami życia publicznego.