Sport

Jesteś tu: NASZE SZKOŁY / Sport

Wychowanie fizyczne


Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w najnowocześniejszej hali sportowej na Ursynowie – „Arena Ursynów”. Nasi uczniowie mogą korzystać zarówno z boisk do gier zespołowych (siatkówka, piłka nożna, koszykówka), jak i siłowni, sali do aerobiku, kręgielni i kortów tenisowych.  Pozwala to nauczycielom wychowania fizycznego na realizację programu ciekawych urozmaiconych i efektywnych zajęć. Do naszej dyspozycji pozostaje także bogate zaplecze sanitarne obiektu (szatnie, szafki, natryski itd.), co pozwala zadbać o właściwy poziom higieny po zajęciach.

Zawody


Raz w semestrze organizujemy Szkolne Igrzyska Olimpijskie, podczas których przez cały dzień młodzież bierze udział w serii indywidualnych i zespołowych konkurencji. Dodatkowego smaku dodają imprezie nauczyciele, którzy nie pełnią tylko roli asystentów, ale biorą aktywny udział w zawodach, ścigając się, czy też rozgrywając zacięte mecze piłkarskie ze swoimi wychowankami.


Niekiedy urządzamy też zawody bardziej wyspecjalizowane (np. w tenisie stołowym, pływaniu). Często nasi wychowankowie konfrontują też swoje umiejętności z rówieśnikami z innych szkół – choćby podczas znanej wszystkim uczniowskiej olimpiady sportów zimowych w Białce Tatrzańskiej.

Klub Przygody


Każda, w tym edukacyjna, wycieczka to okazja do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, ale specjalnie zwracamy na ten aspekt uwagę podczas wypraw naszego szkolnego Klubu Przygody, który jest dodatkowym urozmaiceniem i uzupełnieniem zajęć wychowania fizycznego.


W jego ramach odbywamy jedno albo wielodniowe spływy kajakowe Pilicą, Czarną Hańczą, Krutynią i wieloma innymi rzekami, przemierzamy różnej długości dystanse górskimi szlakami, a nawet pod okiem specjalistów zachęcamy – choć nie zmuszamy – młodych ludzi do praktycznego poznania „warsztatu” alpinisty, grotołaza, czy też płetwonurka.


Zimą urządzamy niekiedy zagraniczne obozy narciarskie, a jesienią, wiosną i latem „klub górski”.


Takie wyjazdy to też dobra szkoła radzenia sobie w warunkach polowych. Choć może trudno w to uwierzyć, to właśnie podczas wypraw Klubu Przygody wielu młodych ludzi dowiaduje się, jak rozbić namiot, rozpalić ognisko, uwarzyć sobie strawę, nie zmarznąć nad ranem, nie zabłądzić w lesie i tak, i tak dalej, i tak dalej... Niby mamy już XXI wiek, ale lepiej to umieć niż nie umieć; nigdy nie wiadomo, kiedy takie umiejętności się przydadzą.

Gry terenowe i miejskie


Połączeniem wysiłku umysłowego i fizycznego są gry miejskie i terenowe, które sprawdzają wiedzę, ale też refleks, orientację w terenie i umiejętność efektywnej pracy w drużynie.


Wiele z nich to kopia, znanych wszystkim, dawnych gier harcerskich (podchody, flagi, polowanie na lisa itp.), ale jeszcze więcej takich przedsięwzięć powstaje specjalnie dla naszych uczniów. Niezawodny historyk urządza na przykład w różnych dzielnicach gry miejskie polegające na odszukiwaniu śladów i pamiątek po Powstaniu Warszawskim, a z kolei polonista wzbogaca pozaszkolne lekcje literackie o konkursy językowe i literackie w Łazienkach Królewskich, czy w romantycznym parku w Opinogórze.


W czasie tych zawodów trzeba wykazać się nie tylko intelektem, ale i kondycją.

Spartakiada
Spływ Pilicą
Gra miejska
Dzień sportu