WYCHOWANIE FIZYCZNE


Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się w najnowocześniejszej hali sportowej na Ursynowie – „Arena Ursynów”. Nasi uczniowie mogą korzystać zarówno z boisk do gier zespołowych (siatkówka, piłka nożna, koszykówka), jak i siłowni, sali do aerobiku, kręgielni i kortów tenisowych.  Pozwala to nauczycielom wychowania fizycznego na realizację programu ciekawych urozmaiconych i efektywnych zajęć. Do naszej dyspozycji pozostaje także bogate zaplecze sanitarne obiektu (szatnie, szafki, natryski itd.), co pozwala zadbać o właściwy poziom higieny po zajęciach.

ZAWODY


Raz w semestrze organizujemy Szkolne Igrzyska Olimpijskie, podczas których przez cały dzień młodzież bierze udział w serii indywidualnych i zespołowych konkurencji. Dodatkowego smaku dodają imprezie nauczyciele, którzy nie pełnią tylko roli asystentów, ale biorą aktywny udział w zawodach, ścigając się, czy też rozgrywając zacięte mecze piłkarskie ze swoimi wychowankami.


Niekiedy urządzamy też zawody bardziej wyspecjalizowane (np. w tenisie stołowym, pływaniu). Często nasi wychowankowie konfrontują też swoje umiejętności z rówieśnikami z innych szkół – choćby podczas znanej wszystkim uczniowskiej olimpiady sportów zimowych w Białce Tatrzańskiej.

KLUB PRZYGODY


Każda, w tym edukacyjna, wycieczka to okazja do aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, ale specjalnie zwracamy na ten aspekt uwagę podczas wypraw naszego szkolnego Klubu Przygody, który jest dodatkowym urozmaiceniem i uzupełnieniem zajęć wychowania fizycznego.


W jego ramach odbywamy jedno albo wielodniowe spływy kajakowe Pilicą, Czarną Hańczą, Krutynią i wieloma innymi rzekami, przemierzamy różnej długości dystanse górskimi szlakami, a nawet pod okiem specjalistów zachęcamy – choć nie zmuszamy – młodych ludzi do praktycznego poznania „warsztatu” alpinisty, grotołaza, czy też płetwonurka.


Zimą urządzamy niekiedy zagraniczne obozy narciarskie, a jesienią, wiosną i latem „klub górski”.


Takie wyjazdy to też dobra szkoła radzenia sobie w warunkach polowych. Choć może trudno w to uwierzyć, to właśnie podczas wypraw Klubu Przygody wielu młodych ludzi dowiaduje się, jak rozbić namiot, rozpalić ognisko, uwarzyć sobie strawę, nie zmarznąć nad ranem, nie zabłądzić w lesie i tak, i tak dalej, i tak dalej... Niby mamy już XXI wiek, ale lepiej to umieć niż nie umieć; nigdy nie wiadomo, kiedy takie umiejętności się przydadzą.

GRY TERENOWE I MIEJSKIE


Połączeniem wysiłku umysłowego i fizycznego są gry miejskie i terenowe, które sprawdzają wiedzę, ale też refleks, orientację w terenie i umiejętność efektywnej pracy w drużynie.


Wiele z nich to kopia, znanych wszystkim, dawnych gier harcerskich (podchody, flagi, polowanie na lisa itp.), ale jeszcze więcej takich przedsięwzięć powstaje specjalnie dla naszych uczniów. Niezawodny historyk urządza na przykład w różnych dzielnicach gry miejskie polegające na odszukiwaniu śladów i pamiątek po Powstaniu Warszawskim, a z kolei polonista wzbogaca pozaszkolne lekcje literackie o konkursy językowe i literackie w Łazienkach Królewskich, czy w romantycznym parku w Opinogórze.


W czasie tych zawodów trzeba wykazać się nie tylko intelektem, ale i kondycją.

Zobacz koniecznie!

Spartakiada

zobacz więcej

Spływ Pilicą

zobacz więcej

Gra miejska

zobacz więcej

Dzień sportu

zobacz więcej
Dodaj do swoich materiałów
Morze możliwości
na edukator.pl
Narzędzia, zasoby, komunikacja, współpraca. Zarejestruj się. Twórz, gromadź zasoby i dziel się nimi.
Morze możliwości na edukator.pl