+ Pokaż spis treści

Spektakl "Na granicy"

Rok szkolny 2015/16
[-]

SĄ GRANICE, KTÓRYCH PRZEKROCZYĆ NIE WOLNO


ŻONA:

Kim pan jest?

ŻOŁNIERZ:

Wybaczy Pani, ale to ja tu jestem od zadawania pytań. Ile łyżek zupy Państwo zjedli?

MĄŻ:

Jak to ile?

ŻOŁNIERZ:

Którego słowa Pan nie rozumie? Ile łyżek?

ŻONA:

A jakie to ma znaczenie?

ŻOŁNIERZ:

Nikt Państwa nie poinformował, że konsumpcja odbywa się poprzez strefę celną?! Powtarzam po raz ostatni: ile łyżek zupy Państwo zjedli?

MĄŻ:

A bo ja wiem.

ŻONA:

Może ze dwadzieścia.

ŻOŁNIERZ:

Według moich obliczeń dwadzieścia siedem plus jedna niepełna, bo trochę ulało się na obrus.

TEŚCIOWA:

Aż tyle! Niemożliwe! Oszustwo! Rozbój w biały dzień.

ŻOŁNIERZ:

Przed sądem będą się Państwo tłumaczyć. Ja tu tylko liczę. To ile mam zaksięgować? No to wpisuję dwadzieścia siedem i pięć siódmych łyżki. Chyba że ktoś z Państwa chce złożyć reklamację?

TEŚCIOWA:

Ja chcę!

ŻOŁNIERZ:

Przyjmuję. Ale w tym przypadku zgodnie z przepisami zobowiązany jestem opieczętować i zabezpieczyć obecną tu zupę aż do wyjaśnienia wątpliwości.”


(fragment dialogu z przedstawienia „Na granicy”)

 


„Niniejszy utwór nie jest utworem teatralnym w tym sensie, że został napisany z myślą o scenie. Powstał jako adaptacja filmowo-teatralna, dokonana przeze mnie na podstawie mojego własnego opowiadania pod tym samym tytułem. Być może da się tę adaptację opowiadania przerobić dla zaadaptowania jej przez teatr, który zaadaptuje środki teatralne, aby się zaadaptować do współczesności. W każdym razie niech nikt nie powie, że kiedy adaptowano, ja stałem z boku”.


Tak w 1967 roku pisał o swoim „Domu na granicy” Sławomir Mrożek. Od tamtej pory powstała na bazie w/w dzieła całkiem spora i wesoła gromadka przedstawień teatralnych oraz w 1981 widowisko telewizyjne z Marianem Kociniakiem w roli głównej.


My też – zachęceni słowami mistrza – „nie chcieliśmy stać z boku, kiedy inni adaptują”, więc zaczęliśmy adaptować sami. Adaptowaliśmy tak dziarsko, że aż z „Domu na granicy” Sławomira Mrożka powstała sztuka „Na granicy” na motywach „Domu na granicy” Sławomira Mrożka.
 


Uroczysta premiera naszego spektaklu miała miejsce 17 marca 2016 roku w sali teatralnej Domu Kultury Imielin. Jak przystało na widowisko, w której głównym bohaterem (bohaterką?) jest granica, nie obyło się bez gości z zagranicy – na widowni zasiedli między innymi nauczyciele i uczniowie ze szkoły przy Ambasadzie Federacji Rosyjskiej.


Historykom teatru polskiego przekazujemy w spadku zupełnie gratis co następuje:


a. zapis filmowy naszego spektaklu

b. zdjęcia z naszego spektaklu

c. scenariusz naszego spektaklu

d. streszczenie naszego spektaklu po polsku

e. streszczenie naszego spektaklu po rosyjsku

f. imiona i nazwiska osób zamieszanych w nasz spektakl

Foto: Kaja Mann, Jakub Rytka, Andrzej Wegner