+ Pokaż spis treści

SketchUp


SketchUp


Bezpłatne narzędzie, które umożliwia tworzenie, modyfikowanie i udostępnianie modeli 3D. Można nimi dowolnie manipulować i przenosić w przestrzeni. Program ma duże możliwości, a jednocześnie pozwala na stosunkowo łatwe i intuicyjne projektowanie (wymaga jednak pewnego oswojenia się z narzędziami, co bardzo ułatwia polski interfejs). Można w nim zaprojektować przestrzeń 3D z elementami 2D (zdjęcia, tekst itp.). Umożliwia przekształcenie dowolnej powierzchni płaskiej w trójwymiarową bryłę. Posiada sporą bibliotekę tekstur i gotowych komponentów, automatyczny mechanizm tworzenia cieni i interaktywną funkcję analizy przekrojów. Dostępne są też narzędzia do modelowania rzeźby terenu i tworzenia animacji.


Możliwy jest również eksport przygotowanych projektów do kilku formatów w tym JPG, TIF, BMP, PNG. Linki:


Spokojnie możemy pracować w trybie offline, gdy nie ma połączenia z Internetem ale istnieje również duża biblioteka z gotowymi modelami dostępnymi online. Google 3D Warehouse (Galeria 3D) nowa wersja 3D Warehouse, to galeria internetowa, w której użytkownicy mogą publikować swoje projekty.


Program SketchUp jest powiązany z Google Earth tak, żeby można było wymieniać pomiędzy nimi dane. Z programu Google Earth można zaimportować obraz bezpośrednio do programu SketchUp. Z kolei utworzone modele można umieścić w programie Google Earth.


Schemat modelowania 3D w Google Earth przestaje być dostępny 1 października 2013 r.


1 czerwca 2012 r. SketchUp został kupiony przez firmę Trimble.


Rozszerzona wersja płatna - pl (daje możliwość eksportu do większej liczby formatów i z większą rozdzielczością). Licencja na wersję profesjonalną dodatkowo daje też dostęp do forum i pomocy technicznej i umożliwia komercyjne wykorzystanie tworzonych projektów. Tu: porównanie wersji.


Bezpłatna, ograniczona funkcjonalnie wersja SketchUp Pro 2013 dostępna jest tylko w wersji angielskiej. Do pobrania tu: SketchUp Make 2013 EN


POMOC