+ Pokaż spis treści

Rzut ukośny

Jesteś tu: APLETY / Fizyka / Kinematyka / Rzut ukośny

Rzut ukośny


cdc1

Program ilustruje rzut ukośny, tj. ruch na płaszczyźnie, w którym zmienia się wartość i kierunek prędkości. Program pozwala obserwować ruch punktu materialnego w zależności od wartości prędkości początkowej vo oraz kąta wyrzutu. W trakcie ruchu można śledzić prędkość chwilową oraz jej składowe: vx (składowa pozioma) i vy (składowa pionowa). Można także obserwować przyspieszenie i jego składowe: an (składowa normalna do toru, odpowiedzialna za zmianę kierunku prędkości) oraz as (składowa styczna związana ze zmianą wartości prędkości). Odpowiednie wartości chwilowe prędkości lub przyspieszenia są wyświetlane w okienku na wykresie. Po zakończeniu ruchu ciała wyświetlane są parametry rzutu, min. zasięg i wysokość maksymalna. W programie można porównać cztery wykresy (cztery rzuty).  

 

Źródło:http://open.agh.edu.pl/course/view.php?id=100

Autor: Zbigniew Kąkol, jest profesorem fizyki na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Więcej o samych zjawiskach fizycznych można dowiedzieć się z wykładów z fizyki dostępnych na stronie internetowej http://open.agh.edu.pl, zarówno w formie internetowego kursu on-line "e-Fizyka" (dostęp:http://open.agh.edu.pl/course/view.php?id=18), wzbogaconego prostymi animacjami, jak i podręcznika „Fizyka” (dostęp:http://open.agh.edu.pl/course/view.php?id=99) przygotowanego w formacie PDF.