+ Pokaż spis treści

Różnica faz2

Różnica faz2Flash (.swf) swf Program dla Windows (.exe)win_exe Program dla Mac mac_app

W pierwszym przypadku z poprzedniej animacji surferzy mają taką samą fazę. Najprostszym rozwiązaniem jest to, że mogą mieć tą samą wartość x: to samo położenie mierzone w kierunku biegu fali. To się często zdarza. Dwaj surferzy siedzą obok siebie, czekając na kolejną dobrą falę (mają różne wartości z – położenie w poziomie prostopadle do x, ale to samo x i y). Mogą być również w odległości 1, 2, 3 lub n długości fal od siebie w kierunku osi x.

Jeśli różnią się fazą o ?, mogą być rozdzieleni w kierunku x o ? / 2, podobnie jak pierwszy i trzeci surfer w animacji powyżej (lub drugi i czwarty, itp.). Ewentualnie, ich odległośc wzdłuż x może być 3?/2, jak w przypadku pierwszego i siódmego; itd.

W trzecim przypadku (dolna para z poprzedniej animacji), najpierw należy zapytać, kto kogo wyprzedza w fazie? Zauważmy, że surfer po prawej osiąga maksymalne wychylenie y ćwierć okresu przed tym z lewej. Czyli ten po prawej wyprzedza w fazie o jedną czwartą cyklu lub ?/2 radianów tego po lewej (ewentualnie, wyprzedza o 5?/2 lub 9?/2 itd. lub jest opóźniony w fazie o 3?/2, itp.). W animacji, pierwszy i czwarty surfer spełnia ten warunek: ?x = 3?/4. Jakie inne pary, także go spełniają?