+ Pokaż spis treści

Rozmowy Kontrolowane

ROZMOWY KONTROLOWANE


Rozmowy Kontrolowane: spotkanie z Henrykiem WujcemJesteśmy apolityczni w tym tylko sensie, że uczą się u nas, a także uczą innych, zarówno zwolennicy, jak i krytycy najprzeróżniejszych - parlamentarnych oraz pozaparlamentarnych - opcji. Jesteśmy wszakże bardzo propolityczni, chcąc aby nasi uczniowie, kiedy już niedługo staną się "posiadaczami" biernego i czynnego prawa wyborczego, umieli z niego refleksyjnie skorzystać, oddając głosy na kandydatów, których działalności publicznej potrafili się wcześniej krytycznie przyjrzeć.

W tym celu w szkole odbywają się cyklicznie tzw. Rozmowy Kontrolowane, czyli prowadzone w konwencji telewizyjnych programów publicystycznych publiczne spotkania z radnymi, posłami, ministrami. Zaproszeni goście mogą być znanymi wszystkim postaciami z pierwszych stron gazet, ale bywali u nas także - niewiele starsi od naszych uczniów - młodzi, dopiero zaczynający karierę  publiczną, "politycy na dorobku".

Aby te – trwające od jednej do dwóch godzin - spotkania, nie stały się chaotycznymi wiecami, pełniący rolę prowadzących licealiści, starannie dzielą całą sesję na segmenty tematyczne i (tytuł cyklu zobowiązuje!) kontrolują, aby zabierający głos zmieścili swoje wypowiedzi w określonym czasie. Jednocześnie nasze Rozmowy Kontrolowane są demonstracją wolności słowa, bo, nie ma co ukrywać, pytania do sławnych gości najczęściej nie są, najdelikatniej rzecz ujmując, specjalnie ulukrowane.

Już niedługo, najwyżej za jakieś kilkanaście lat, nasi, wyszkoleni podczas Rozmów Kontrolowanych, wychowankowie zasiądą "po drugiej stronie barykady" - jako dyplomaci, posłowie i ministrowie rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Nie jesteśmy jeszcze tylko na sto procent pewni, który z nich będzie premierem, choć mamy pewne przypuszczenia, że mógłby to być...

Zobacz koniecznie!

Spotkanie z B. Wildsteinem
Spotkanie z prof. K. Rybińskim
Spotkanie z J. Żakowskim