+ Pokaż spis treści

Rosjanie u nas, my u Rosjan

ROSJANIE U NAS, MY U ROSJAN


W ramach naszego cyklu imprez i wydarzeń edukacyjnych związanych z 70 rocznicą końca II wojny światowej, aby twórczo skonfrontować polskie i rosyjskie oceny wydarzeń z lat 1939-1945, zorganizowaliśmy serię spotkań z młodzieżą i nauczycielami szkoły przy Ambasadzie Federacji Rosyjskiej.
 

6 lutego 2015


W naszej szkole goście ze Wschodu dokonali widowiskowej audiowizualnej prezentacji obrony Moskwy w 1941 i 1942, a historyczny zespół p. Ireneusza Wywiała zrewanżował się bitwą nad Bzurą z września 1939 roku.

 

13 lutego 2015 (piątek)


W rosyjskiej szkole na Kieleckiej 45 ekipa p.Wywiała zaprezentowała polskie spojrzenie na bitwę na Łuku Kurskim w 1943r., natomiast Rosjanie przeanalizowali wkład polskich lotników w obronę Anglii w 1940r.


11 marca (środa)

Połączone grupy, polska i rosyjska , wzięły udział w specjalnych zajęciach p. Ireneusza Wywiała poświęconych II wojnie światowej zorganizowanych w - specjalnie nam na ten cel udostępnionych - salach ekspozycyjnych Muzeum Wojska Polskiego. Oczywiście nie mogło się obejść bez armat. Bycie artylerzystą (chwilowo w rezerwie) Wojska Polskiego zobowiązuje (tak, tak; to o Panu, profesorze Wywiale). 


16 kwietnia (czwartek)

Na zakończenie naszych polsko-rosyjskich spotkań – dokładnie w 70 rocznicę forsowania Odry (czyli rozpoczęcia decydującego szturmu na Berlin) oddaliśmy na cmentarzach hołd poległym w II wojnie światowej. Niech spoczywają w pokoju.A dodatkowo wykorzystaliśmy okazję, żeby na Powązkach Wojskowych przybliżyć naszym rosyjskim kolegom polską, nie tylko bojowo-powstańczą, historię.