+ Pokaż spis treści

RK: Grzegorz Rękawek

Rok szkolny 2013/14
[-]

GRZEGORZ RĘKAWEK GOŚCIEM ROZMÓW KONTROLOWANYCH


W ramach cyklu „Rozmów Kontrolowanych” poświęconych dwudziestopięcioleciu końca Polski Ludowej na słynnym czerwonym tronie naszego Uczniowskiego Organu Prasowego „Inicjatywy” zechciał zasiąść i zgodził się zostać przesłuchany p.Grzegorz Rękawek – w latach 80. działacz młodzieżowej i studenckiej antyustrojowej opozycji.


Podczas godzinnego spotkania było i o tym, jak p. Grzegorz organizował w szkole tzw. przerwy milczenia podczas walki o krzyże w Miętnem (w 1983 r.) oraz po zabójstwie ks. Jerzego (w 1984 r.), i o tym, jak urządzał uczniowski happening parodiujący rewolucję bolszewicką (też w 1984 r.). Nie zabrakło opowieści o trudnościach kolportażu zakazanych przez komunistów wydawnictw i o ryzyku, jakie pociągały za sobą akcje ulotkowe, organizowane pod nosem milicyjnych patroli. Największe emocje wywołało wspomnienie przywołujące chwilę, kiedy czcigodny gość został w październiku 1989 po złożeniu wniosku o zmianę patrona swojej uczelni – Georgi Dymitrowa - oskarżony o próbę… wywołania wojny polsko-bułgarskiej.


Z ramienia (że pozwolimy się tak, aby wczuć się w klimat minionej epoki, wyrazić) szkolnej redakcji publiczny wywiad z p. Grzegorzem Rękawkiem przeprowadził syn – Jan Rękawek.