+ Pokaż spis treści

Rekordy rozmiarów

Rekordy rozmiarów


Największy gad wymarły

Brachiosaurus jest największym znanym nauce gadem, a jednocześnie największym zwierzęciem lądowymjakie kiedykolwiek żyło na ZiemiNa podstawie skamieniałości obliczasię, że mógł mieć 30 metrów długości i 77 ton wagiŻył 140 milionów lat temu.
  
Brachiozaur (rys. ArthurWeasley / wikimedia)

Największy
 żółw wszechczasów

Rekord ten należy do Archelonaosiągającego 4 metry długościŻył w okresie kredybył roślinożerny.


Najmniejszy wąż

Leptotyphlos bilineata jest najmniejszym spośród żyjących współcześnie węży. Ma tylko 10 centymetrów długości, a jego ciało jest 3 razy cieńsze od palca dłoni dorosłego człowieka. Zamieszkuje wyspy Indii zachodnich.
 


Szkielet Archelona (fot. wikimedia)


Najdłuższy wąż

Pyton siatkowy osiąga długość 10 metrów. Występuje na obszarze indomalajskim i Filipinach. Poluje na ptaki wielkości wrony i ssaki wielkości zająca. Po obfitym posiłku może nawet półtora roku nie przyjmować pokarmu.

Najmniejszy krokodyl

Jest nim kajman karzełkowaty zamieszkujący dorzecza Amazonki i Orinoko. Samce rzadko przekraczają 1,5 metra, samice są mniejsze. Niewielkie rozmiary sprawiają, że krokodyle te są szczególnie narażone na ataki mięsożerców. Obronę stanowi twardy pancerz z płyt kostnych, występujący nawet na powiekach krokodyla.
 
Pyton siatkowy (fot. Mariluna/wikimedia)

Największy krokodyl

Gigantem tym jest krokodyl różańcowy, mający 10 metrów długości i 1 tonę wagi. Występuje na obszarze indomalajskim, w Malezji i północnej Australii. Jest niebezpieczny, poluje na ryby, duże ssaki, zwłaszcza kopytne, zdarza mu się nawet pokonać słonia. Chwyciwszy ofiarę za pysk lub nogę powala ją uderzeniem ogona i topi. Napada również na człowieka.
 


Krokodyl różańcowy (fot. wikimedia)


Największa jaszczurka

Jest nią waran z Komodo mierzący 4 metry, ważący 150 kilogramów. Prowadzi drapieżny tryb życia polując za dnia na ptaki i ssaki nawet do wielkości jelenia czy dzika. Swym wyglądem sprawia wrażenie ociężałego, tymczasem potrafi biec z prędkością 18 kilometrów na godzinę, a w razie potrzeby wskoczyć do wody i popłynąć za uciekającą ofiarą. Szeroką szczęką uzbrojoną w 60 ostrych zębów wyszarpuje z ciała ofiary ogromne kęsy od razu gotowe do połknięcia.
 


Waran z Komodo (fot. Tropenmuseum of the Royal Tropical Institute / wikimedia)


Największy żółw

Rekord ten należy do żółwia skórzastego, zamieszkującego ciepłe strefy oceanów. Jego cechą szczególną jest miękka, elastyczna skóra z wtopionymi płytkami kostnymi, zastępująca pancerz. Zjada ryby i morskie bezkręgowce, za którymi bardzo głęboko nurkuje. Jest niezwykle odporny na działanie trucizn, toteż w jego menu znajdują się silnie jadowite zwierzęta jak jamochłony Physalia wyposażone w baterie parzydełek niebezpiecznych nawet dla człowieka. Wybranym miejscem do składania przez samice jest plaża w Gujanie Francuskiej, dokąd przypływają w liczbie 5000 sztuk.
 


Żółw skórzasty (fot. wikimedia)