+ Pokaż spis treści

Rekordy natury

GepardBIEG

Gepard może rozpędzić się do 105 kilometrów na godzinę w czasie 2,75 sekundy i potrafi utrzymać tę prędkość na dystansie od 180 do 270 metrów.

Gdybyśmy byli równie szybcy...

Najszybszy biegacz świata, Usain Bolt, przebiegł 100 metrów w 9,58 sekundy (2009 r.). Mając przyspieszenie geparda, potrzebowałby na pokonanie tego dystansu zaledwie 5 sekund.

JEDZENIE

Największym żarłokiem świata jest larwa amerykańskiej ćmy Polyphemus moth, która w czasie pierwszych 56 godzin życia zjada pokarm ważący 86000 razy więcej niż ona sama ważyła w momencie urodzenia.

Chcąc jej dorównać...

3,5-kilogramowe niemowlę potrzebowałoby 273 tony jedzenia: 1.087.146 ćwierćlitrowych butelek mleka i 2.446.080 115-gramowych słoików jedzenia dla maluchów.

Ćma EmperorWĘCH

Samiec ćmy Emperor jest w stanie wyczuć obecność samicy z odległości nawet 11 kilometrów.

Gdyby tak było u ludzi...

Biorąc pod uwagę relację rozmiarów, mężczyzna, przebywający w Warszawie, mógłby poczuć zapach swojej ukochanej znajdującej się w odległym o 300 kilometrów Krakowie.

PchłaSKOK

Pchła, mistrzyni w tej dyscyplinie, skacze na wysokość 80 razy przekraczającą "wzrost" i odległość równą 150 długościom jej ciała.

Gdybyśmy mogli tak jak ona...

Bez problemu przeskoczylibyśmy Bazylikę Świętego Piotra w Rzymie (119 metrów). Miejsce lądowania oddalone było o ponad 370 metrów.

TermitieraBUDOWNICTWO

Termity, zamieszkujące Australię, budują termitiery wysokie na ponad 6 metrów.

Jeśli nie chcielibyśmy być gorsi od nich...

Mieszkalibyśmy w drapaczach chmur 4 razy wyższych niż Empire State Building.

SŁUCH

Delfiny mają zdolność słyszenia wysokich częstotliwości .

Gdybyśmy my tak mogli...

Bylibyśmy w stanie podsłuchać rozmowę prowadzoną szeptem w odległości 170 metrów i odbieralibyśmy dźwięki o częstotliwości 280 kHz (możliwości ludzkiego ucha zamykają się w przedziale 30 Hz-18 kHz).

POTOMSTWO

Gdybyśmy byli tak płodni jak mszyca, jeden człowiek mógłby w ciągu roku zasiedlić trzy takie jak nasza planety.

OrkaPŁYWANIE

Orka potrafi płynąć z szybkością dochodzącą do 55 kilometrów na godzinę, a delfin może nieprzerwanie przebywać pod wodą przez godzinę.

Człowiek, który mógłby dokonać tej sztuki...

Przepłynąłby kanał La Manche w ciągu niespełna godziny, ani razu nie wynurzając się dla zaczerpnięcia powietrza.