Proszę czekać, trwa ładowanie prezentacji Trwa wczytywanie
Proszę czekać, trwa generowanie podglądu Trwa wczytywanie
Szkolenie
NETYKIETA
NETYKIETA
NETYKIETA
Netykieta, podobnie jak zwykłe zasady przyzwoitego zachowania, nie jest skodyfikowana. Nikt też nie zajmuje się systematycznym karaniem osób, które jej nie przestrzegają. Jednak łamanie zasad netykiety może się wiązać z przykrymi konsekwencjami, takimi jak
Pytanie

Netykieta to:

zbiór zasad i regulaminów obowiązujących w portalach społecznościowych
zbiór niepisanych zasad, rodzaj internetowego savoir-vivre
rodzaj obowiązującego w Internecie kodeksu cywilnego, którego nieprzestrzeganie grozi sankcjami karnymi
NETYKIETA
NETYKIETA
Zanim zaczniesz aktywnie korzystać z danej usługi internetowej, zapoznaj się z jej regulaminem, a także przestrzegaj go.
NETYKIETA
Wysłanej wiadomości nie można już zawrócić. Przed wysłaniem maila, przeczytaj go jeszcze raz. Sprawdź, czy adresat jest poprawny, czy wiadomość zawiera wszystkie niezbędne detale i czy nie ma błędów ortograficznych.
NETYKIETA
Wysyłając wiadomość, pamiętaj, aby nadać jej sensowny, krótki i rzeczowy temat.
NETYKIETA
Wysyłając wiadomość, pamiętaj, aby nadać jej sensowny, krótki i rzeczowy temat.
Najlepiej, aby odzwierciedlał treści wysyłanej wiadomości. Ważne jest także, aby temat maila ułatwiał adresatowi odszukanie w archiwum lub na forum danej wiadomości.
NETYKIETA
Nie pisz treści wiadomości w polu przeznaczonym na jej temat.
NETYKIETA
Nie pisz treści wiadomości w polu przeznaczonym na jej temat.
Pole „Temat” w skrzynce poczty elektronicznej służy do umieszczenia tematu maila. Treść należy umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli zachowasz ten porządek, odbiorcy na pewno nie umknie ważna treść komunikatu.
NETYKIETA
Używaj poprawnie skonstruowanego podpisu. Pamiętaj, aby Twoja sygnatura w mailach nie była dłuższa niż 3-4 linijki. Poprzedzaj ją separatorem (np. "-- "), czyli sekwencję znaków oznaczającą koniec listu a początek podpisu. Jeśli planujesz umieścić złotą myśl lub cytat kogoś sławnego zamiast stopki, zastanów się, czy odbiorca będzie to czytał i czy nie dostanie tego po raz kolejny z rzędu. Umieszczaj w stopce informacje istotne, jak najkrótsze i konkretne.
Pytanie

Zasady ortografii i poprawność językowa...

nie obowiązują w Internecie
obowiązują także w Internecie
Pytanie

Temat wiadomości e-mail:

powinien być sensowny, krótki i rzeczowy
nie ma znaczenia i najlepiej go pominąć
powinien być rozbudowany i zawierać jak najwięcej informacji o treści wiadomości
NETYKIETA
NETYKIETA
Jeśli piszesz do kogoś, kto Cię nie zna lub z kim dawno nie rozmawiałeś - przedstaw się.
NETYKIETA
Jeśli piszesz do kogoś, kto Cię nie zna lub z kim dawno nie rozmawiałeś - przedstaw się.
Pamiętaj także, aby, zwracając się do konkretnej osoby, używać zaimków pisanych wielką literą (np. „Tobie”, „Ci”). Nie zapominaj także o poprawnych formach grzecznościowych (np. pisane wielką literą „Pan/Pani”).
NETYKIETA
Cytuj poprawnie. Odpowiadając na wiadomość, nigdy nie cytuj jej w całości, chyba że jest to niezbędne.
NETYKIETA
Cytuj poprawnie. Odpowiadając na wiadomość, nigdy nie cytuj jej w całości, chyba że jest to niezbędne.
Gdy cytujesz słowa przedmówcy, odpowiadaj pod każdym akapitem z osobna - cytuj tylko te fragmenty, do których się odnosisz. Gdy cytujesz większą część wiadomości, nie odnosząc się do jej konkretnych fragmentów, odpowiadaj powyżej cytatu, oddzielając przy tym odpowiedź od oryginalnej wiadomości kilkoma linijkami odstępu. Postaraj się przytaczać tylko te słowa adresata, które są ważne w naszej wypowiedzi, a pozostałe usuwaj.
NETYKIETA
Pisz poprawnie. Nie kalecz języka, kiedy piszesz maila lub rozmawiasz z kimś online. Staraj się nie robić błędów ortograficznych czy gramatycznych. Używaj także znaków diakrytycznych. Zawsze możesz skorzystać z narzędzi sprawdzających pisownię. Pamiętaj, że staranny i poprawny język dobrze o Tobie świadczy.
Kiedy z kimś czatujesz lub piszesz maila, unikaj pisania całego tekstu wielkimi literami, gdyż jest to powszechnie traktowane jak krzyk lub użycie podniesionego głosu. NIE KRZYCZ na innych w Internecie – i tak tego nie usłyszą.
NETYKIETA
Oszczędzaj emotikony. Emotikony to reprezentacja emocji za pomocą znaków, w większości przez przedstawienie wyrazu twarzy, np. zwykle dwukropek reprezentuje oczy, a znak zamykający i otwierający nawias odpowiednio – uśmiech i smutek. Postaraj się dostosować używanie emotikonów do rodzaju odbiorcy lub relacji z adresatem. Na przykład ich stosowanie lub nadużywanie w oficjalnej korespondencji nie jest wskazane.
Natomiast użycie ich w przypadku luźniejszej relacji może nadać emocjonalne zabarwienie wiadomości, np. łagodzić formę, zwracać uwagę na niektóre fragmenty wiadomości.
NETYKIETA
Wysyłaj załączniki z głową. Jeśli chcesz załączyć do maila jakiś ciężki plik, uprzedź o tym odbiorcę. Postaraj się także duże załączniki spakować przed wysłaniem, wykorzystując do tego jeden z programów do kompresji. W celu wysłania dużych plików warto używać jednego z serwisów do przekazywania przez sieć dużych plików. Pamiętaj także, aby do wysyłanych na grupę dyskusyjną wiadomości nie dołączać żadnych plików, o ile nie jest to grupa do tego stworzona.

Wysyłaj wiadomości na temat. Nie zaśmiecaj grupy dyskusyjnej wiadomościami nie związanymi z jej tematyką, niezależnie od tego, jak bardzo są ważne czy ciekawe.
Pytanie

Używanie tylko wielkich liter oznacza

zabieg ten nie ma sprecyzowanego znaczenia
internetowy "krzyk"
zwrócenie uwagi na wypowiedź bądź jej fragment
Pytanie

Jeśli piszesz do osoby słabo znanej, z którą dawno nie rozmawiałeś/aś:

nie przejmuj się i pisz, jak do dobrze znanych znajomych
ukryj tożsamość i pozostań anonimowy
przedstaw się
Pytanie

Emotikony:

wzbogacają treść oficjalnej korespondencji
dobrze świadczą o kompetencjach internetowych użytkownika i stosuje się je w korespondencji firmowej
powinny być wykorzystywane w korespondencji i rozmowach nieoficjalnych
NETYKIETA
Unikaj floodingu. Flooding to wielokrotne wysłanie tej samej wiadomości lub wielu różnych wiadomości w bardzo krótkich odstępach czasu. Przejawia się także w wielokrotnych powtórzeniach znaków interpunkcyjnych, liter, cyfr, uśmiechów internetowych itp. Dotyczy wszystkich form komunikacji tekstowej w Internecie. Zaśmiecanie blogów, grup i forów dyskusyjnych wieloma, często identycznymi wpisami (np. w komentarzach) jest niczym innym, jak floodingiem.
NETYKIETA
Zanim zadasz pytanie na forum dyskusyjnym lub poprosisz kogoś o pomoc, upewnij się, czy nie możesz znaleźć odpowiedzi w inny sposób, np. w menu Pomoc, FAQ, wyszukiwarce internetowej lub archiwum grup dyskusyjnych, dobierając różne słowa kluczowe. Uwzględnij w swoim pytaniu wszystkie istotne szczegóły. Pisz rzeczowo i konkretnie, tak żeby każdy Cię zrozumiał.
NETYKIETA
Swoje opinie wyrażaj zawsze w sposób kulturalny, nie obrażaj nikogo.
Nie używaj wulgaryzmów. Pamiętaj, że język, którego używasz, świadczy o Tobie. Zwracaj uwagę raczej bezpośrednio danej osobie niż publicznie. Wyjątkiem jest użytkownik, który łamie wszelkie reguły, robi to publicznie i nie reaguje na wcześniejsze osobiste zwrócenie mu uwagi.
NETYKIETA
Nie trolluj.
Trollowanie to „podpuszczanie”, czyli wysyłanie wiadomości mających na celu wywołanie bezcelowej dyskusji. To także zamieszczanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów w celu ośmieszenia lub obrażenia innych użytkowników Internetu. W efekcie prowadzi to do kłótni.
NETYKIETA
Nie spamuj. Nie rozsyłaj żadnych informacji do odbiorców, którzy wcześniej nie wyrazili zgody na taką korespondencję. Do niechcianych wiadomości zaliczamy np. spam, masową korespondencję, łańcuszki szczęścia, wirusy i szkodliwe oprogramowanie. Masowe wysyłanie internetowych wiadomości często przynosi efekt odwrotny od zamierzonego. Ponadto jest sprzeczne z aktualnie obowiązującym prawem.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego komputera. Pamiętaj o regularnej aktualizacji oprogramowania na Twoim komputerze - szczególnie systemu operacyjnego, programu antywirusowego oraz programów służących do korzystania z Internetu. Jeśli o to nie zadbasz, zwiększasz ryzyko zainfekowania nie tylko swojego komputera, ale także innych użytkowników poprzez nieumyślne przesłanie im wirusa.
NETYKIETA
Szanuj prywatność swoją i innych. Pisząc np. bloga pamiętaj o prywatności osób, które na nim się pojawiają. Zanim o nich napiszesz lub opiszesz ich historie, zapytaj, czy chcą być bohaterami Twojego bloga lub maila.
Jeśli nie życzą sobie upublicznienia pod ich imieniem i nazwiskiem, to lepiej używać samych inicjałów, czy tylko pierwszej litery pseudonimu czy też imienia. Zadbaj także o swoją prywatność. Pamiętaj, że nigdy nie wiesz, kto czyta Twojego bloga i jak może wykorzystać informacje na nim publikowane.
Pytanie

Spamowanie to:

przyjmowanie funkcji administratora serwisu
aktywne blogowanie
masowe wysyłanie wiadomości, np. e-mail, także reklamowych
Pytanie

Trollowanie to:

udział w dyskusji na forum miłośników literatury fantasy
internetowe "podpuszczanie"
aktywne blogowanie
NETYKIETA
Dbaj o porządek i czytelną formę. Staraj się dbać o porządek na swoim blogu lub stronie internetowej - w ramach możliwości usuwaj spam, złośliwe komentarze i wpisy do księgi gości. Usuwaj także ze swojej strony „martwe linki”, czyli odnośniki prowadzące do nieistniejących miejsc. Zadbaj także o przejrzystość graficzną oraz dbałość językową. Jaskrawe, męczące oczy kolory, chaos wizualny, niespójny tekst, błędy ortograficzne i gramatyczne – to wszystko zniechęca potencjalnych czytelników do dalszej lektury bloga czy strony www.
NETYKIETA
Nie zaśmiecaj cudzych blogów. Blogowiczom nie jest obojętne, co się dzieje na ich blogu. Jeśli odwiedzasz cudze blogi i zaśmiecasz je poprzez zostawianie wszędzie komentarzy, to nie dość, że zwyczajnie promujesz swoją stronę, ale jeszcze dodatkowo denerwujesz tym innych blogerów. Spamowanie poprzez wpisy w księgach gości i komentarzach to praktyka, która jest sprzeczna z netykietą.
NETYKIETA
Szanuj innych blogerów. Blog jest często swego rodzaju pamiętnikiem, prywatnym dziennikiem, dlatego należy respektować czyjeś uczucia, przeżycia oraz poglądy i z wyczuciem pisać komentarze.Nie twórz i nie utrzymuj bloga lub strony www, z której nie ma pożytku. W ten sposób niepotrzebnie zaśmiecasz Sieć.
Zadbaj o jakość swojej strony. Kolory i czcionki dobierz tak, aby była ona funkcjonalna i czytelna. Na pierwszej stronie nie zamieszczaj ciężkich plików, gdyż wydłuża to czas ładowania strony. Pliki na stronie powinny być odpowiednio skompresowane. Twoja strona może nie być widoczna dla innych w taki sam sposób, jak Ty ją widzisz na swoim komputerze. Dlatego pamiętaj, o zainstalowaniu najpopularniejszej przeglądarki internetowej i jej regularnym aktualizowaniu.Nie hotlinkuj, czyli nie umieszczaj na swojej stronie bezpośrednich linków do plików umieszczonych na czyjejś stronie (np. programów, mp3) bez wcześniejszej zgody autora.
NETYKIETA
Bądź krytyczny wobec źródła
NETYKIETA
Bądź krytyczny wobec źródła
NETYKIETA
Bądź krytyczny wobec źródła
NETYKIETA
Bądź krytyczny wobec źródła
NETYKIETA
Jeśli zrezygnujesz z prowadzenia swoje witryny internetowej, usuń ją z sieci lub przekaż komuś innemu.
NETYKIETA
Pytanie

Podczas wyszukiwania i korzystania z wiadomości znalezionych w Internecie obowiązuje zasada "bądź krytyczny wobec źródła"

PRAWDA
FAŁSZ
Pytanie

W serwisie Wikipedia nie ma fałszywych informacji

PRAWDA
FAŁSZ
Pytanie

Podawane na forach internetowych informacje techniczne zawsze są zgodne z prawdą.

PRAWDA
FAŁSZ
DZIĘKUJEMY ZA WZIĘCIE UDZIAŁU
W SZKOLENIU NA TEMAT NETYKIETY

W teście było pytań: 0
Udzielono poprawnych odpowiedzi: 0 co daje 0%.

To było ostatnie pytanie. Klikając na czerwony przycisk "Sprawdź", umieszczony na dole strony, poznasz swój wynik. Możesz również sprawdzić, na które pytania odpowiedziałeś dobrze, a które sprawiły trochę problemów – użyj przycisku "wstecz" i przejdź do poprzednich slajdów. Pytania, w których się pomyliłeś, podświetlone są na czerwono.
preloader
Czas trwania slajdu sekund
Poprzedni
Następny
Sprawdź
Wczytywanie...
Włącz autoodtwarzanie
Opis do slajdu
Źródła
Opis do slajdu
[x]