+ Pokaż spis treści

Poznań

CO SŁYCHAĆ W POZNAŃSKIEM?


„Poznań nie zna kompromisów – wszystko co robi, robi sumiennie, gruntownie i na czysto.”

Stanisław Przybyszewski


„Dlaczego podczas powstania wielkopolskiego poznaniacy nie zdobywali dworca kolejowego?

Bo nie kupili peronówek”.

(kawał z Poznania)


Klasy pierwsze gimnazjum donoszą:


Naszą wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania starego miasta w Poznaniu. Odwiedziliśmy Ostrów Tumski z katedrą, muzeum Bramy Poznania, gdzie w interaktywnej formie poznawaliśmy historię początków Poznania i jednocześnie początków Państwa Polskiego, a następnie udaliśmy się na spacer po Starym Rynku, podczas którego pan przewodnik opowiedział nam m.in. historię księcia Przemysła II oraz poznańskich trykających koziołków.


Kolejny dzień był bardzo napięty i pełen atrakcji:


- Rogalin: spacer po parku w poszukiwaniu starych dębów oraz lekcje muzealne w pałacu (chłopcy poszukiwali zagadkowych pomieszczeń pałacowych, a dziewczynki uczyły się, jak opisać obraz i emocje na nim wyrażone);


- Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu: tu zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Broni Pancernej, które oficjalnie zostanie otwarte dopiero w 2019, ale my już mogliśmy podziwiać czołgi, pojazdy gąsienicowe i wagon pancerny. Następnie strzelaliśmy z czterech typów broni na szkoleniowej strzelnicy Śnieżnik oraz mogliśmy obejrzeć symulatory polskich transporterów opancerzonych Rosomak (a czwórka śmiałków mogła nawet spróbować swoich sił za jego sterami). Symulatory to jednak nie wszystko, gdyż specjalnie dla nas przyjechał prawdziwy Rosomak i mogliśmy go oglądać w pełnej krasie, a także wsiąść do przedzialu desantowego. Zwiedzanie Centrum zakończyliśmy w Sali Tradycji.


- Puszczykowo: spacer do Pracowni-Muzeum Arkadego Fiedlera, gdzie podziwialiśmy pamiątki z wielu podróży autora "Dywizjonu 303".


Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem w ośrodku w Puszczykowie.


Ostatni dzień wycieczki był dniem atrakcji wybranych przez młodzież. Każda z klas wybrała jedno miejsce w Poznaniu, które ją zaciekawiło. Po porannym losowaniu atrakcji klasa IA poszła z panią wychowawczynią do Manufaktury cukierków "Karmelkowo", gdzie przygotowywali własnoręcznie lizaki, klasa IB zwiedzała poznańska Palmiarnię, natomiast klasa IC wybrała się do ZOO przy Malcie.