+ Pokaż spis treści

Powstańczy monodram

Rok szkolny 2012/13
[-]

POWSTAŃCZY MONODRAM Pana SKROBECKIEGO


Pan Piotr Skrobecki niespełna dwa tygodnie przed 150 rocznicą wybuchu powstania styczniowego zaprezentował publicznie swój nowy, jeszcze ciepły monodram: "Prosta sprawa - październik 1863" na motywach "Ballady o wzgardliwym wisielcu" Stanisława Rembeka.


Wcielił się w role:


 1. Prokuratora - służącego zaborczym władzom, ale usilnie starającego się nie zrobić mimo tego żadnego świństwa

  ("Wasza Dostojność, studiowałem na Uniwersytecie w Petersburgu, gdzie ciągle powtarzali mi, że podczas rozprawy sądowej jedynym świadkiem nie może być sam oskarżony.")

 2. Elżuni - żony Prokuratora

  ("Jeżeli natychmiast nie oskarżysz tego... tego... no tego, którego sprawy nie znam i znać nie chcę, to będzie znaczyło, że ty już mnie w ogóle nie kochasz!"

 3. Fiodora Berga - tłumiącego powstanie namiestnika Królestwa Polskiego

  ("Oczywiście, oczywiście, konieczne są dowody. Macie tu zeznanie jednego żandarma, drugiego żandarma, trzeciego żandarma, a jak chcecie, to jeszcze czwartego i piątego, czy ile tam wam tego potrzeba.")

 4. Anonimowego wysłannika powstańczego Rządu Narodowego - podkreślającego prymat racji ogólnej nad jednostkową

  ("Jeśli Chodakowski zostanie uniewinniony, to Berg zacznie węszyć wśród innych zatrzymanych. Będą ich badać, badać i badać; trzymać, trzymać i trzymać. A ci sztyletnicy są nam teraz naprawdę bardzo potrzebni. To sprawa narodowa.")

 5. Michała Chodakowskiego - dręczonego w cytadeli rzekomego zamachowca

  ("Bo mnie zamknęli na całą noc w lodowni razem z nieboszczykiem..., a potem jeszcze bili nahajkami i przypalali..., no i przyznałem się do wszystkiego. Każdy by się przyznał. Pan prokurator też by się przyznał.")

 6. Księdza z blizną na policzku - wzywającego do rycerskiej, a nie podstępnej, walki

  ("Jeśli chcesz służyć ojczyźnie, to idź do oddziału, do lasu, a zasadzać się na bezbronnego bliźniego swego w pokoju hotelowym może tylko zbój. To jest grzech, to jest grzech śmiertelny!")

 7. Rozwścieczonego tłumu pod szubienicą

  ("Obraca się na sznurze! To cud! To znak, że był niewinny! Odwraca sie od ludzi, którzy go ukrzywdzili. Hańba sprzedawczykom i sługusom Berga!!!")

 

POWSTAŃCZY MONODRAM PANA PIOTRA SKROBECKIEGO

Galeria