+ Pokaż spis treści

Popcorn Maker

Popcorn Maker


Popcorn Maker to jedno z narzędzi projektu Webmaker Mozilli. Jest to aplikacja sieciowa (działająca w przeglądarce) do tworzenia i edytowania interaktywnych wideo.


Popcorn Maker, oparty na javascriptowym frameworku zdarzeń dla mediów HTML5 Popcorn.js, umożliwia łączenie materiałów z sieci i tworzenie bogatego w różnorodne treści, a jednocześnie spójnego, interaktywnego przekazu w prosty sposób, bez konieczności kodowania.

 

Ryan Merkley: Wideo w Internecie - opatrzone treścią, modyfikowalne i zautomatyzowane


Wideo w sieci powinno być jak sama sieć: dynamiczne, pełne linków, map oraz informacji, które mogą być modyfikowane i aktualizowane na żywo - twierdzi Ryan Merkley, dyrektor ds. operacyjnych Fundacji Mozilla. W krótkiej demonstracji pokazuje program do łatwej edycji wideo.


Fragmenty transkrypcji:


By zrozumieć dzisiejszy świat, opowiadamy historie. Ponieważ dyfuzja i wymiana informacji ukształtowały znaną nam obecnie sieć, wszyscy możemy teraz stać się częścią tej historii za pomocą prostych narzędzi. Wideo zostało w tyle. Zaistniało w sieci jako małe okienko i takie pozostało, całkowicie odizolowane od danych czy treści. Przez ostatnie 10 lat zmienił się jedynie rozmiar okienka oraz jakość obrazu.


Popcorn zmienia to wszystko. To narzędzie, które pozwala na łączenie filmu z treścią pobraną bezpośrednio z sieci. Wideo z Popcornu zachowuje się jak sama sieć: jest dynamiczne, pełne linków, modyfikowalne. Zrywa ze sztywnym schematem.


Wszystko to powstało dzięki podstawowym budulcom: HTML, CSS i JavaScript, co oznacza, że narzędzie jest bardzo elastyczne i nie wymaga dodatkowego oprogramowania. Potrzeba tylko przeglądarki.


Wyobraźmy sobie, że wszystkie filmy w sieci funkcjonują jak sieć, całkowicie modyfikowalne, z linkami do źródeł, interaktywne dla każdego. z linkami do źródeł, interaktywne dla każdego. Popcorn może zmienić sposób opowiadania historii i sposób zrozumienia otaczającego nas świata.


[źródło TED tłumaczenie Lena Gorska, korekta Krzysztof Ignaciuk]
Popcorn.js to narzędzie dla programistów. Pozwala programistom pracować dynamicznie przy użyciu taktowania informacji z mediów internetowych, przy użyciu prostego API oraz systemu wtyczek. Popcorn Maker daje te same możliwości blogerom, nauczycielom, artystom - twórcom stron internetowych.


Jego rdzeniem jest aplikacja internetowa HTML5 do łączenia mediów internetowych z obrazami, tekstami, mapami i innymi dynamicznymi stronami internetowymi. Jest wyjątkowa, ale nie obca, zapewniając oparte na osi czasu doświadczenie edycji wideo dla sieci. Po utworzeniu Popcorn Maker hostuje remiksy w chmurze jako proste strony HTML, którymi możemy dzielić się lub osadzać w blogach i na innych stronach. Ponadto, każdy zawiera przycisk "Remix", pozwalający oglądającemu stać się twórcą wykorzystującym aktualną pracę jako projekt bazowy dla własnej twórczości.
[na podstawie informacji Mozilla]

Narzędzia, projekty i wydarzenia związane z programem Webmaker pozwolą nauczycielom, młodzieży, przedstawicielom mediów i zwykłym użytkownikom z całego świata przejść od biernego korzystania do aktywnego tworzenia Sieci.

Fork Popcorn Makera dodający nowe funkcjonalności.