+ Pokaż spis treści

Pingwiny cesarskie


Pingwiny cesarskie (fot. wikimedia)Pływają
z prędkością 15 kilometrów na godzinę, nurkują zwykle do głębokości 50 metrów, ale zanotowany rekord wynosi 265 metrów. W wodzie widać doskonale, dlaczego pingwiny noszą "fraki". To sposób maskowania się. Patrząc na nie z góry trudno odróżnić czarny grzbiet od ciemnej toni morza. Oglądane z dołu dzięki białym brzuchom prawie niewidoczne na tle jasnej powierzchni wody. Chroni je to przed atakami dwóch gatunków fok: krabojada i lamparta morskiego.

Na jednym centymetrze kwadratowym ciała pingwina znajduje się 12 lekko zakrzywionych piór. Ich końce nakładają się na siebie dachówkowato i regularnie natłuszczane, dzięki czemu nie przepuszczają wody. Tłuszcz wydzielany przez gruczoł u nasady ogona zawiera składniki zapobiegające osadzaniu się glonów, bakterii i grzybów. Nasada pióra jest obrośnięta mięciutkim puchem, który jak specjalna bielizna termiczna utrzymuje przy powierzchni ciała izolującą warstwę powietrza. Jest ona tak szczelna, że ciepło ciała prawie w ogóle nie wydobywa się poza zewnętrzną powierzchnię płaszcza piór. Jeszcze jednym sposobem chronienia się przed zimnem i wiatrem jest życie w koloniach złożonych z tysięcy osobników. Pingwiny stoją stłoczone jeden obok drugiego i o ten żywy mur rozbijają się podmuchy wiatru.

Czy pingwinom marzną nogi?

Zdolnośćchodzeniapośniegupingwinyzawdzięczająswemuunikatowemuukładowikrążenia. Naczyniakrwionośneichtylnychkończyntworząskomplikowanyspleciony system. Siećtętnic i żyłprowadzącychkrew w przeciwnychkierunkachstykasięzesobątak, aby stale zachodziłamiędzynimiwymianaciepła. Do dolnychkończynpłynietętnicamikrewogrzana we wnętrzuciała. Natomiast w przeciwnąstronę, z łap do korpusu w dółciała, oddajewiększośćswegociepłatej, którawraca z łap. Dziękitemurozwiązaniupingwinnietraciniepotrzebnieenergii - łapymająniższątemperaturęniżresztaciała. Jednocześnieprzezcałyczasogrzewane i nieulegająodmrożeniu.