Люблю тебя, Петра творенье, Люблю твой строгий, стройный вид


Czy wiecie, że:

Słynny pomnik Piotra Wielkiego na koniu (Miedziany Jeździec) jest jedynym pomnikiem konnym na świecie mającym tylko dwa punkty podparcia??????

Czy wiecie, że:

Od początku do połowy XIX wieku na ulicach Petersburga surowo zabronione było palenie, ponieważ ówczesne jezdnie, chodniki i domy były zbudowane w większości z drewna, a byle niedopałek powodował liczne pożary??????

Czy wiecie, że:

W petersburskim Państwowym Instytucie Górniczym, w którym można oglądać największy na świecie kawałek malachitu (1504 kilogramy), w 1998 roku swój doktorat z ekonomii obronił Władimir Władimirowicz Putin???????

Czy wiecie, że:

To była wymarzona podróż?????!!!!!!

Piękne cesarskie miasto ukazało nam swoje bogactwa - szeregi pałaców i kamienic nad rzekami Mojka i Fontanka, nad kanałami i nad szeroką Newą, z 800 mostów widzieliśmy, chyba, ze sto. Fontanny i kopuły Ermitażu i Peterhofu ociekały złotem - i to wszystko pod olbrzymim błękitem słonecznego nieba.

Piotr Czajkowski, jak można się było spodziewać, zauroczył muzyką "Jeziora łabędziego", a cesarski Aleksandryński teatr porażał obojętnym rozmachem purpury, bieli i wszechobecnego złota.

Przejazd stakiem o nocnej porze udowodnił, że białe noce to nie oszustwo - nasza trwała tylko 3 godziny, więc wracaliśmy Newskim prospektem o trzeciej nad ranem pod rozjaśnionym niebem w towarzystwie jeźdzców, zakochanych, hulak.

Sale Sztuki rosyjskiej odkryły ciche krajobrazy bezkresnych przestrzeni Rosji, kolekcja Ermitażu dostojnie ukazała płótna Da Vinci, Rafaela, Rembrandta, Velazqueza, Surbarana, Picassa, Van Gougha etc. Muzea: marynarki wojennej, zoologiczne oraz artylerii przyciągnęły chętnych.

Nie ominęła nas również gastroturystyka - pielmieni, czeburieki (często nazywane czeburakami :)), bliny, oładii, syrniki, mors i inne atrakcje były zaproponowane każdemu, aczkolwiek ci, którzy twardo trzymali się sprawdzonego fast foodu też nie byli zawiedzeni - McDonald's, Subway, Pizza Hut i Starbucks nakarmiły niejednego z nas.

Mieszkaliśmy w okazałej kamiennicy na rogu prospektu Newskiego i Fontanki tuż przy moście Aniczkowym z jego niepowtarzalnymi końmi autorstwa barona von Klodta.

Najbardziej jednak jesteśmy dumni z naszych uczniów i ich zupełnie swobodnego i samodzielnego radzenia sobie w zupełnie odmiennej kulturze. Rodzice tłumnie witali nas na lotnisku, szczęśliwi, że mogą już bezpośrednio usłyszeć od swoich dzieci niekończące się opowieści o Petersburgu.


W tym okazałym budynku był nasz hostelWejście od podwórkaPod katedrą Zbawiciela na KrwiMuzeum Sztuki RosyjskiejKontemplacja AjwazowskiegoOstatni dzień PompeiSztuka socrealizmuW oczekiwaniu na pielmieniOto one!Tu widzieliśmy PicassaPicasso, Pijąca absyntSztuka ulicznaPortret na NewskimKawiarenkaForteca Piotra i Pawła w nocyKrążownik-widmoŚpiący na karocyWidoki z rzekiPodziwiając okolicęMojka, Fontanka etc.Czasem trzeba było uważaćNajpierw od strony rzekiPotem z jego szczytuPiękno wszędzie  jak okiem sięgnąćKażdego dnia przechodziliśmy 20 kmIch bez - nasza dziewczyna :-)Jest super!Schodami pałacu w PeterhofieSala tronowa w PeterhofiePod niebem PeterhofuSztuka potrafi wykończyćNa wodolocie o wdzięcznej nazwie MeteorNas nie dogoniatŁajbaBielejet parus odinokijNajwyższy budynek w EuropieJeden z 800 mostów miastaTu będą mistrzostwa świata w piłkę nożnąZbliżamy się do celuJednak dogoniliTrochę luksusuNiebo i wodaPowrót do hosteluTrzeba się wspierać w drodze powrotnejNie zdążyliśmy do Ogrodu Letniegofot. Adam Karczmarczykfot. Adam Karczmarczykfot. Kajetan Karłowiczfot. Martyna Oworuszkofot. Martyna Oworuszkofot. Ola Bigdafot. Ola Bigdafot. Tymoteusz Ignatowiczfot. Tymoteusz Ignatowiczfot. Zofia Ślązakfot. Zofia Ślązakfot. Zofia Zboina
Dodaj do swoich materiałów
Morze możliwości
na edukator.pl
Narzędzia, zasoby, komunikacja, współpraca. Zarejestruj się. Twórz, gromadź zasoby i dziel się nimi.
Morze możliwości na edukator.pl