+ Pokaż spis treści

ownCloud

ownCloud


ownCloud jest aplikacją webową na licencji AGPLv3, pozwalającą stworzyć osobistą "chmurę" z dostępem do plików (dokumentów tekstowych, wideo, muzyki i zdjęć), kontaktów i kalendarzy z każdego miejsca za pośrednictwem internetu. W łatwy sposób można ją zainstalować na własnym komputerze, serwerze czy na praktycznie każdym hostingu posiadającym Apache2, nginx i ligttdp, PHP5 oraz bazę MySQL, PostgreSQL lub SQLite.


ownCloud posiada m.in prosty grupowy edytor tekstowy bazujący na Cloud9 IDE wspierający 35 języków programowania z podświetlaniem składni, wsparcie dla plików PDF i ODF dzięki któremu bezpośrednio w ownCloud przeglądniemy pliki PDF i ODF (libreoffice, openoffice), wygodną galerie zdjęć z shoutbox-em, odtwarzacz plików muzycznych oraz wideo oraz kilka innych funkcjonalności, dzięki dodatkowym wtyczkom, łatwym do włączenia z poziomu ustawień.


Dostęp do plików możliwy jest nie tylko poprzez przeglądarkę, ale również przez protokół WebDAV, część aplikacji zarówno desktop-owych, jak i mobilnych posiada obsługę dodawania zasobów z wykorzystaniem tego protokołu. W łatwy sposób można udostępnić pliki, kalendarze i galerię zdjęć wewnątrz chmury pomiędzy grupami i pojedynczymi użytkownikami, jak również publicznie. Możliwe jest również montowanie innych zasobów i usług dyskowych m.in. FTP, DropBox czy Google Drive.


Dostępny jest klient owncloud-a dla systemów Windows, Mac OS X oraz Linux (przygotowane są repozytoria dla Ubuntu, Debian, Fedora, OpenSUSE i CentOS). Dzięki klientowi można synchronizować wybrane katalogi pomiędzy komputerem a "chmurką".


Dostępna jest także aplikacja mobilna dla platformy Android oraz iOS, dostępna do pobrania w sklepie Google Play oraz Apple Store.ownCloud oprócz dostępu do plików, pozwala nam na zarządzanie kontaktami, kalendarzami i zakładkami. Posiada synchronizację kontaktów i kalendarzy z urządzeniami mobilnymi i aplikacjami poprzez protokoły calDAV i cardDAV. ownCloud umożliwia zarządzanie grupami kalendarzy oraz udostępnianiem ich wybranym użytkownikom, grupom oraz publicznie.


ownCloud posiada również webowy odtwarzacz muzyczny, dzięki czemu możemy posłuchać swojej kolekcji muzyki również u znajomych czy w pracy. A dzięki wsparciu Ampache możemy słuchać muzyki na swoim telefonie z Androidem (Just Player z providerem, Ampache.net), iPhone'em (iAmpache), BlackBerry'm (Ampacheberry) jak również na PC-ie (amarok, Rhythmbox, Winamp).


Możliwe jest też oglądanie filmów wideo bezpośrednio w ownCloud.


A u schyłku Google Reader-a społeczność przygtowała dobry zamiennik w formie pluginu News (Akualności) dzięki któremu możemy subskrybować i zarządzać kanałami RSS.


Bezpieczeństwo przechowywania plików zapewnia wersjonowanie plików wraz z szyfrowaniem całego katalogu użytkownika. Dzięki możliwości szyfrowania plików żaden z administratorów nie ma do nich dostępu, tylko ty masz dostęp do swoich plików. Obsługa wersjonowania plików, ułatwia kontrole nad zmianami w plikach i zawsze będziesz mógł wrócić do wcześniejszej wersji twojego pliku wtedy gdy będziesz tego potrzebować. Posiada również kosz (od wersji 5.0.0) na usunięte pliki, które w łatwy sposób można przywrócić.


[źródło: Polska chmurka - Polska społeczność OwnCloud]