+ Pokaż spis treści

OPEN-SANKORE

Open Sankore to darmowe i open-source narzędzie do tworzenia lekcji. Oprogramowanie do tablic interaktywnych i monitorów, kompatybilne z każdym projektorem i urządzeniem wskazującym. Aplikacja daje możliwość wzbogacenia treści kursu poprzez importowanie animacji flash, obrazów, audio, wideo lub poprzez włączenie plików dokumentów PDF lub PPT. 

Informacje ogólne


Oprogramowanie Uniboard zostało opracowane na Uniwersytecie w Lozannie w 2003 roku. W dniu 25 listopada 2010 roku, podczas Międzynarodowego Salonu Edukacji w Paryżu,w ramach francuskiego programu "edukacji cyfrowej dla wszystkich", rząd francuski nabył prawa do Uniboard, a następnie uczynił programem open source, swobodnie dostępnym pod nową nazwą "Open-Sankore".

Ergonomia


Open-Sankore łączy w sobie prostotę tradycyjnych narzędzi dydaktycznych z korzyściami, jakie przynoszą technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK). Przygotowywane slajdy czy lekcje są automatycznie rejestrowane, co zapobiega utracie danych, i przechowywane w bibliotece dokumentów. Wszystkie potrzebne materiały i pomoce także mogą być gromadzone w wygodnej bibliotece.

Subtelna integracja przygotowanych materiałów i komponentów zewnętrznych, takich jak treści z internetu czy zrzuty ekranu, zapobiega konieczności ciągłego lawirowania między aplikacjami, męczącego zarówno wykładowcę jak i widownię.

Uniwersalność


Działa równie dobrze na dotykowym ekranie (tablety) jak i z każdą tablicą interaktywną lub po prostu na komputerze osobistym czy laptopie w celu przygotowania prezentacji. Przetłumaczone na wiele języków, może być stosowane przez wszystkich użytkowników: od początkujących do ekspertów. Interfejs programu jest nie tylko ergonomiczny ale także bardzo intuicyjny. Z podstawowych funkcjonalności możemy korzystać bez studiowania instrukcji.

Wszystkie przygotowane lekcje możemy eksportować w formatach pdf, UBZ (format Open-Sankore) czy IWB (zwykła tablica).


DLACZEGO WARTO PRACOWAĆ Z OPEN-SANKORE?


Open-Sankore to pierwsze oprogramowanie open-source dedykowane do interaktywnych materiałów dydaktycznych opartych na otwartych standardach! Jest uniwersalne i ergonomiczne. Pozwala to w pełni wykorzystać ich możliwości w różnych działaniach. Umożliwia także tworzenie, edytowanie i udostępnianie zasobów (także w ramach międzynarodowej wspólnoty Sankore).

 Program dedykowany edukacji


fot. open-sankore.orgPozwala na odręczne pisanie i rysowanie, dodając możliwość wprowadzania tekstu maszynowego. Umożliwia wyświetlanie wcześniej zaimportowanych rysunków, obrazów, grafik, filmów, aplikacji interaktywnych, animacji flash, a nawet przeglądanie Internetu. Możemy za jego pomocą zintegrować istniejące wcześniej dokumenty PDF i PPT.

Możliwość osadzania dynamicznej zawartości: aplikacji z widgetami takimi jak Wikipedia czy Mapy Google rozszerza możliwe do przeprowadzenia formy lekcji i czyni je zdecydowanie bardziej atrakcyjnymi.

Oprogramowanie Open-Sankore zapewnia również narzędzia do różnych faz lekcji: można np. wyświetlić tylko istotny element, dzięki odpowiednim narzędziom, takim jak dynamiczne zarządzanie ekranem lub zoom...

Wszystkie materiały mogą być komentowane lub wyróżniane za pomocą pióra elektronicznego czy markera. Umożliwia robienie podkastów, zrzutów ekranu.

Wreszcie, można udostępnić swoje zasoby, publikując je w formie dokumentu .pdf lub podcastów, także w internecie. Bezpośrednio z narzędzia możemy wyeksporować pliki do portalu międzynarodowej wspólnoty Sankore.

JAK POBRAĆ OPEN-SANKORE?

Jeżeli chcesz się zarejestrować - kliknij TUTAJ.


Możesz pominąć ten etap - najnowszą wersję oprogramowania znajdziesz TUTAJ.


Po ściągnięciu, rozpakuj plik ZIP, dwukrotne kliknij  Open-Sankore.exe i postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji.

Znacznie więcej niż tylko oprogramowanie...


Program Open-Sankore jest częścią większego ekosystemu poświęconego edukacji cyfrowej.

Społeczność Sankore pozwala na szybki dostęp do zawartości oraz aktywów bogatych, zróżnicowanych i ciągle narastających zasobów (głównie język francuski). Możesz dołączyć, przechodząc do portalu planete.sankore.org. Otwieramy także repozytorium zasobów w języku polskim.


WYMAGANIA SPRZĘTOWE


Open-Sankore jest kompatybilny ze wszystkimi aktualnymi tablicami interaktywnymi oraz interaktywnymi projektorami dostępnymi na rynku. Interfejs użytkownika jest taki sam (w ponad 30 językach, także po polsku) na różnych platformach (Mac, Windows i Linux). Lekcje możemy łatwo przygotować w domu za pomocą własnych narzędzi.

Bezpłatny program open-source, który może się rozwijać


Oprogramowanie Open-Sankore jest darmowe. Ma otwarty kod i format pliku.

Zawsze może być badane, udoskonalane i dostosowywane do nowych potrzeb.

Możliwość tworzenia aplikacji towarzyszących daje mu jeszcze większą elastyczność.

Adresy internetowe


Strona wsparcia dla Open Sankore. Pozwala uzyskać dodatkową pomoc w działaniu oprogramowania.
  Strona poświęcona oprogramowaniu. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na jego temat.
Edukacja cyfrowa.
Współdzielenie zasobów. Repozytorium.


JAK ZACZĄĆ PRACĘ Z OPEN-SANKORE?

Aby uruchomić zainstalowaną wcześniej aplikację, kliknij dwukrotnie na ikonę skrótu Open Sankore znajdującą się na pulpicie lub poprzez menu Start: Start/Wszystkie programy/Open-Sankore.

Materiały

DOKUMENTY (UBZ)
DOKUMENTY (UBZ)
ARCHIWA (UBX)
ARCHIWA (UBX)
APLIKACJE (WGT)
APLIKACJE (WGT)

rys. Jonathas Mello (wikimedia)


Program Sankore aktywnie realizuje zasady deklaracji paryskiej OER 2012 UNESCO.

 

Opracowano na podstawie materiałów Sankore.