+ Pokaż spis treści

Olsztyn

W październiku wystartowały tradycyjne w naszej szkole objazdy naukowe z cyklu "A to Polska właśnie". Są to zwykle wycieczki jednodniowe, dedykowane głównie uczniom rozszerzającym przedmioty takie jak historia, historia sztuki, język polski czy szczególnie zainteresowanym celem i tematyką danego wyjazdu. Od zwykłych wycieczek szkolnych różnią się doborem i znacznie większą ilością miejsc odwiedzanych oraz szczegółowością oprowadzania i wykładu.Przed objazdem uczestnicy zapoznają się z tematyką wyjazdu i charakterystyką trasy. Po części obiektów oprowadzają sami uczniowie (oczywiście po wcześniejszym przygotowaniu). Staramy się, by program był maksymalnie różnorodny i obejmował zagadnienia z różnych dziedzin kultury, nauki i sztuki.

Objazdy organizowane są raz w miesiącu w formule " dla chętnych" (pierwszństwo mają jednak uczestnicy rozszerzeń i kół zainteresowań).

Tegoroczny sezon zainaugurował wyjazd do stolicy Warmii - Olsztyna. Zwiedziliśmy zamek Kapituły Warmińskiej, bazylikę konkatedralną św. Jakuba Apostoła i piękny zespół staromiejski. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” wzieliśmy udział w wykładzie i podziwialiśmy rewitalizację zabytkowego domu oczyszczeń Bet Tahara tzw.Domu Mendelhsona. Nasze zainteresowanie wzbudziły zabytkowe wiadukty kolejowe, Dom Gazety Olsztyńskiej czy Teatr im. Stefana Jaracza. Ruszyliśmy też tropem miejsc, gdzie kręcono serial " Stawka większa niż życie" czy związanych z plebiscytem na Warmi i Mazurach. Po drodze do Olsztyna oglądaliśmy zamek pokrzyżacki w Nidzicy.