+ Pokaż spis treści

Olimpiady, konkursy

OLIMPIADY, KONKURSY, GRY


Złoty JęzorWielu uczniów często sprawdza swoje siły w międzyszkolnych konkursach i olimpiadach, zarówno tych oficjalnych - organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty – jak i innych, choć nie mniej popularnych (np. matematyczny „Kangur”, uczniowska olimpiada sportów zimowych w Białce Tatrzańskiej).

Jakby tego było mało, każdego roku  odbywa się cała seria oryginalnych konkursów zrodzonych w głowach naszych nauczycieli. Wiele z nich obrosło już nawet wieloletnią tradycją, jak np. słynny "Złoty jęzor" - zawody krasomówcze organizowane przez naszego polonistę, specjalistę od retoryki, dr. Mirosława Łesyszaka.

Specjalnym rodzajem konkursów są - często połączone z wycieczkami - gry miejskie i terenowe, które sprawdzają wiedzę, ale też refleks, orientację w terenie i umiejętność efektywnej pracy w drużynie.

Wiele z nich to kopia, znanych wszystkim, dawnych gier harcerskich (podchody, flagi, polowanie na lisa itp.), ale jeszcze więcej takich przedsięwzięć powstaje specjalnie dla naszych uczniów. Niezawodny historyk urządza na przykład w różnych dzielnicach gry miejskie polegające na odszukiwaniu śladów i pamiątek po Powstaniu Warszawskim, a z kolei polonista wzbogaca pozaszkolne lekcje literackie o konkursy językowe i literackie w Łazienkach Królewskich, czy w romantycznym parku w Opinogórze.

Oto przykładowe zadanie z Opinogóry:

Odczytaj zdanie, które Amelia Załuska dedykowała wieszczowi Zygmuntowi Krasińskiemu, wyrzeźbione na tzw. ławeczce zakochanych. Następnie podejdź, a jak chcesz to podbiegnij, do stojącego 50 metrów dalej nauczyciela i wyrecytuj je słowo w słowo.

Myślicie, że to takie proste? No to spróbujcie!

Zobacz koniecznie!

Złoty Jęzor
Gra terenowa
Gra miejska