+ Pokaż spis treści

Objazd warmińsko-mazurski

Rok szkolny 2012/13
[-]


RynRynRynGiżyckoGiżyckoGiżyckoGiżyckoGiżyckoGiżyckoPozezdrzePozezdrzePozezdrzePozezdrzePozezdrzePozezdrzeSztynortMamerkiMamerkiMamerkiMamerkiMamerkiBarcianyBarcianyBarcianyBarcianyBarcianyKętrzynKętrzynKętrzynGierłożGierłożGierłożGierłożGierłożGierłożGierłożGierłożGierłożGierłożHotel w Wilczym Szańcu. Mieści się w budynku, w którym kiedyś stacjonowała osobista gwardia Hitlera. Tu spaliśmy i jedliśmy.
Hotel w Wilczym Szańcu. Mieści się w budynku, w którym kiedyś stacjonowała osobista gwardia Hitlera. Tu spaliśmy i jedliśmy.Hotel w Wilczym Szańcu. Mieści się w budynku, w którym kiedyś stacjonowała osobista gwardia Hitlera. Tu spaliśmy i jedliśmy.Święta LipkaŚwięta LipkaŚwięta LipkaŚwięta LipkaŚwięta LipkaReszelReszelReszelReszelReszelReszelReszelLidzbark WarmińskiLidzbark WarmińskiLidzbark WarmińskiLidzbark WarmińskiLidzbark WarmińskiLidzbark WarmińskiOlsztynOlsztynOlsztynOlsztynOlsztynOlsztyn

Warmińsko-mazurski objazd naukowy


Ryn
Swojego czasu największy z krzyżackich zamków; położony nad jeziorem, które według legendy przypominało Niemcom rzekę Ren i stąd nazwa miasta.
     
Giżycko
Monumentalna pruska twierdza: Boyen; Niegocin (jedno z największych polskich jezior); oraz  obrotowy - podobno jedyny tego typu działający most w Europie.
     
Pozezdrze
Hochwald - głęboko ukryta w lesie kwatera wojenna Heinricha Himmlera.
     
Sztynort
Siedziba niemieckiego rodu Lehndorfów, u których w pałacu w czasie II wojny światowej urzędował Joachim von Ribbentrop wraz z dużą częścią Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy.
     
Mamerki
Kwatera Główna Wojsk Lądowych III Rzeszy, czyli bunkry, bunkry, bunkry, bunkry i jeszcze raz bunkry, których, o dziwo, Niemcy, wycofując się, nie wysadzili w powietrze.
     
Barciany
Zamek krzyżacki, intensywnie odnawiany po kilkudziesięcioletnim pobycie w nim miejscowego PGR-u.
     
Kętrzyn
Wśród licznych zabytków Bazylika Mniejsza św.Jerzego, czyli gigantyczny, najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach, a także krzyżacki zamek, w którym Matka Boska poleciła skazańcowi wyrzeźbić i umieścić na lipie świętą figurkę.
     
Gierłoż
Wilczy Szaniec, czyli kwatera wojenna Adolfa Hitlera – w czasie wojny jedno z najbardziej strzeżonych miejsc na świecie.
     
Święta Lipka
Jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych, powstałe w miejscu umieszczenia na drzewie świętej figurki skazańca z Kętrzyna.
     
Reszel
Jeszcze jeden gotycki zamek, a także gotycki kościół, gotyckie mury i gotyckie mosty.
     
Lidzbark Warmiński
Zamek biskupów warmińskich – absolutnie jeden z najważniejszych zabytków w Polsce. To tu Ignacy Krasicki stworzył wiele swoich utworów. To tu znaleziono rękopis Kroniki Galla Anonima. To tu bywał Mikołaj Kopernik.