+ Pokaż spis treści

Nietypowy wygląd

Najgłośniejsza grzechotka

Grzechotnik teksaski (fot. wikimedia)

Posiada ją grzechotnik teksański, obejmujący swym zasięgiem Meksyk i południowo-zachodnie stany USA. Jego grzechotka składa się z co najmniej 10 ogniw, a słychać  z odległości kilkudziesięciu metrów. Dźwięk ten jest dla zwierząt ostrzeżeniem, a jednocześnie sygnałem do ucieczki. Uruchomiona grzechotka stwarza wizję mgiełki, jak obracające się śmigło samolotu, a migotanie biało-czarnych pasów ciała budzi dodatkowy strach. Dodatkowo zajmuje w USA rekord pod względem liczby osób pokąsanych, jak i wypadków śmiertelnych. Natomiast długość ciała - 220 centymetrów - daje mu, po grzechotniku diamentowym, drugie miejsce na podium węży jadowitych Ameryki Północnej.

Najdłuższy ogon

Wśród europejskich jaszczurek najdłuższym ogonem może poszczycić się Alguroides nigropunctatus. Jej cienki ogon dwukrotnie przekracza długość całego ciała. Wyróżniają ją też bardzo długie palce tylnych kończyn. Jest niezwykle zwinna, poluje wśród koron drzew i na ścianach domów.

Najdłuższy ogon żółwia

Żółw wielkogłowy (fot. wikimedia)Żółw wielkogłowy (fot. wikimedia)Żółw wielkogłowy posiada bardzo ruchliwy, masywny ogon pokryty mocnym pancerzem. Jego długość dorównuje karapaksowi zwierzęcia. Zasiedla płytkie, chłodne potoki o żwirowatym dnie w południowych Chinach, Birmie, na Półwyspie Indochińskim. Jest jednocześnie najlepszym wspinaczem wśród żółwi. Wspina się po stromych ścianach skalnych trudnych dla alpinistów, a po gładkim pionowym pniu dociera wysoko do koron drzew.

Wyrostki nad oczami

Są znakiem szczególnym żmii rogatej, mają postać rogów znajdujących się powyżej oczu, chociaż są zwykłymi twardymi i ostrymi wypukłościami skóry. Nadają temu wężowi groźny, demoniczny wygląd. W parze z wyglądem idzie silny aparat jadowy, którego użycie jest niebezpieczne dla człowieka. Żywiołem żmii rogatej są lotne piaski Sahary i Pustyni Arabskiej. Dzień spędza zagrzebana w piasku tak dokładnie, że nad powierzchnię wystaje koniec pyska z oczami i wyrostki.

Róg na nosie

Żmija nosoroga (fot. Jeroen Speybroeck / wikimedia)
Tę oryginalną ozdobę na pysku ma żmija nosoroga zamieszkująca południowo-wschodnią Europę, Azję Mniejszą, Kaukaz. Jest to półcentymetrowy, miękki wyrostek pokryty łuskami. Żmija nosoroga zasiedla różnorodne tereny: skaliste, żwirowatepola uprawne, pastwiska. Należy do 3 najbardziej jadowitych spośród 8 żmij europejskich.

Jaszczurka z brodą

Większość tułowia australijskiej agamy brodatej pokrywają małe, szorstkie łuski. Po bokach ciała i na grzbiecie są większe i ostreułożone rzędami. Szczególnie długie i mocne znajdują się na bokach głowy i na podgardlutworząc gąszcz przypominający brodę. Samce demonstrują okazałe wyrostki partnerce, a wśród napotkanych rywali budzą one respekt.