+ Pokaż spis treści

Nietypowy sposób poruszania się

Nadrzewny gekon płatowaty w momencie gdy zamaskowanie wśród koron drzew nie wystarcza, aby uchronić się przed napastnikami rzuca się w powietrze. Nie grozi mu śmierć w wyniku upadku, gdyż wzdłuż boków ciała, na nogach i między palcami ma płaty skórne, które rozkładając się działają jak spadochron.

Żółw zielony (fot. Mila Zinkova / wikimedia)Pustynna jaszczurka stepniarka namibijska wykonuje na piasku rodzaj baletu. Rytmiczne, naprzemienne wyrzuty kończyn na boki sprawiają, że z rozgrzanym do temperatury powyżej 40 stopni piaskiem styka się możliwie najmniejsza powierzchnia ciała jaszczurki.

Wędrowniczy tryb życia mają żółwie jadalne czyli zielone, a właściwie samice udające się na ląd w celu złożenia około 200 jaj. Wracają zazwyczaj na tę samą plażę, na której same kiedyś się wykluły. Aby tam dotrzeć w ciągu kilkumiesięcznej wyprawy pokonują 2200 kilometrów i tyle samo przemierzają w drodze powrotnej. Główną siłą napędową w czasie pływania są silne płetwiaste kończyny przednie zakończone pazurem. Żółwie wykonują nimi jednoczesne ruchy przypominające machanie skrzydłami. Rozwijają prędkość 40 kilometrów na godzinę.

Gekon murowy (fot. wikimedia)Spacery po suficie i innych gładkich powierzchniach urządza sobie gekon murowy. Na spodzie jego palców, między blaszkami skórnymi znajdują się bardzo liczne mikroskopijne szczecinki, których haczykowate koniuszki zaczepiają się o najdrobniejsze nawet nierówności podłoża.

Dzięki niespotykanej w całym świecie zwierzęcym umiejętności biegania po powierzchni wody bazyliszek hełmiasty jest nazywany przez Indian jaszczurką Chrystusową. Trasa biegu obejmuje dystans nawet kilkuset metrów. Startuje z bardzo różnych pozycji wyjściowych: z rozbiegu na lądzie, z zeskoku z gałęzi, z wynurzenia z toni wodnej.