+ Pokaż spis treści

Nietypowe środowiska życia

Jedyna morska jaszczurka

Legwan morski (fot. wikimedia)Jaszczurką zamieszkującą morza jest żyjący w rejonie Galapagos legwan morski. Żywiąc się wodorostami wchłania duże ilości soli, której stężenie byłoby śmiertelne dla większości kręgowców. Do pozbywania się soli służą jej znajdujące się przed oczami gruczoły solne wydzielające ciecz o zawartości soli większej niż w wodzie morskiej. Roztwór ten jest usuwany z nozdrzy w postaci kropelek tworzących mgiełkę.

Jedyna nadrzewna żmija

Żmije to zwierzętanaziemne, odregułytejwyłamujesięgałęzicaszorstkołuska, żyjącawyłącznienadrzewachrównikowejAfryki. Sprawnemuporuszaniusłużąkolczastełuskibrzuszne i chwytnyogon. Odpoczywającopierająprzedniączęśćciałananiższejgałęzi, podczasgdy o wyższą zaczepiają ogon. Z tej pozycji wypatruje żabek drzewnych.

Najwyższe miejsce zamieszkania

Mokasyn dalekowschodni należy do rodziny grzechotnikowatych, mimo iż nie posiada grzechotki ogonowej. Występując na obszarze od zlewiska Morza Kaspijskiego po Japonię i Tajwan preferuje stepy i półpustynie. Ale na wschodzie Syberii i w Chinach można go spotkać także w lasach i w górach, gdzie w rejonie wiecznych śniegów przebywa na wysokości 4000-4500 metrów.