+ Pokaż spis treści

Narzędzia Google dla Specjalnych Potrzeb

Narzędzia Google dla Specjalnych Potrzeb


fot. sxc.hu

Wprowadzenie


Istnieje wiele narzędzi i funkcji, które zapewniają dostęp lub przystosowanie pakietu produktów Google do osób ze specjalnymi potrzebami. Niektóre z tych narzędzi i funkcji są tworzone przez Google i wbudowane w ich produkty. Inne są tworzone przez osoby trzecie i dostępne jako aplikacje internetowe, rozszerzenia, itp.


Poniższe informacje zawierają wykaz wielu przydatnych narzędzi i funkcji związanych z Google dla użytkowników ze specjalnymi potrzebami. Jest to szybko rozwijający się obszar, więc lista będzie okresowo aktualizowana w celu odzwierciedlenia aktualnych i najbardziej wartościowych zasobów. Jeśli znasz narzędzia lub funkcje, które należy dodać do tej listy proszę wysłać informacje do ericcurts@gmail.com (en) lub a.batorski@edukator.pl.

Strony ogólne


Poniżej znajduje się lista kilku ogólnych stron internetowych, które dostarczają wielu informacji o dostępności, przystosowaniu, narzędziach i zasobach związanych z Google.
 

Assistive Technology (AT) - technologie wspomagające
 

 • Google Accessibility -Oficjalna strona Google z informacjami na temat wszystkich funkcji ułatwień dostępu wbudowanymi w ich produkty.
 • Ułatwienia dostępu w Google Apps
 • Chrome Toolbox AT - Strona z aplikacjami i rozszerzeniami Chrome podzielonymi według poszczególnych specjalnych potrzeb.
 • Chrome AT Community - społeczność Google+ skupiająca się na udostępnianiu przydatnych aplikacji Google, rozszerzeń i innych zasobów dla technologii wspomagających

Funkcje Chrome


Przeglądarka Chrome ma wiele funkcji ułatwień dostępu wbudowanych domyślnie. Poniżej znajduje się lista najbardziej powszechnych.


Zoom - Użytkownik może dostosować poziom zoomu w przeglądarce, naciskając:
 
 

 • Ctrl + aby powiększyć
 • Ctrl - aby pomniejszyć
 • Ctrl 0 (zero) aby powrócić do pierwotnego poziomu powiększenia

 

Czcionka i rozmiar - Użytkownicy mogą ustawić domyślną czcionkę i domyślny rozmiar czcionki dla wszystkich stron.
 

 1. Kliknij przycisk Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrome w prawym górnym rogu przeglądarki Chrome.
 2. Wybierz Ustawienia z menu rozwijanego.
 3. Przewiń w dół i kliknij przycisk Pokaż ustawienia zaawansowane.
 4. Teraz przejdź do sekcji Treści internetowe, a następnie kliknij przycisk Dostosuj czcionki.
 5. Teraz otworzy się okno, w którym można dostosować ustawienia domyślnej czcionki.


Skróty klawiaturowe - Wiele typowych zadań w Chrome można wykonać z klawiatury. Niektóre ze skrótów klawiaturowych wymieniono poniżej.
 

 • Shift+Alt+T = Główny pasek narzędzi (zawiera Wstecz, Dalej, Odśwież, itp.)
 • Shift+Alt+B = Pasek zakładek
 • Ctrl+1 through Ctrl+8 = Przełącza widok na kartę znajdującą się na pozycji o danym numerze na pasku kart.
 • Ctrl+9 = Przełącza widok na ostatnią kartę.
 • Ctrl+Shift+Tab or Ctrl+PgUp = Przełącza widok na poprzednią kartę.
 • Ctrl+Tab or Ctrl+PgDown = Przełącza widok na następną kartę.
 • Ctrl+W or Ctrl+F4 = Zamyka bieżącą kartę lub wyskakujące okienko.


Pełną listę skrótów klawiaturowych Chrome można znaleźć na stronie:

Funkcje Gmaila


Skróty klawiaturowe - Wiele typowych zadań w Gmailu można wykonać z klawiatury. Najpierw jednak trzeba włączyć odpowiednią funkcję.
 

 1. W Gmailu kliknij ikonę  koła zębatego.
 2. Wybierz następnie Ustawienia.
 3. Przewiń w dół do Skróty klawiszowe.
 4. Kliknij przycisk Skróty klawiszowe włączone.
 5. Kliknij Zapisz zmiany na dole strony.


Niektóre skróty klawiaturowe wymieniono poniżej:

c = Utwórz
n = Nowsza wiadomość
p = Poprzednia wiadomość
u = Powrót do listy wątków
! = Zgłoś spam
r = Odpowiedz
a = Odpowiedz wszystkim
f = Przekaż dalej
/ = Szukaj
  k = Przejdź do nowszego wątku
j = Przejdź do starszego wątku
e = Archiwizuj
s = Oznacz wiadomość lub wątek gwiazdką
v = Przenieś do
{ = Archiwizuj i przejdź wstecz
} = Archiwizuj i przejdź dalej
z = Cofnij 
  # = Usuń
l = Członkostwo w grupie
. = Pokaż więcej czynności
? = Pokaż pomoc skrótów
o or Enter = Otwórz
Ctrl+s = Zapisz wersję
Shift+i = Oznacz jako przeczytaną
Shift+u = Oznacz jako nieprzeczytane


Pełną listę skrótów klawiat
urowych Gmaila można znaleźć na stronie:

Funkcje YouTube


Wiele filmów YouTube uwzględnia możliwość napisów closed caption. Filmy z dostępnymi napisami mają ikonę "CC" w podsumowaniu wideo, w wynikach wyszukiwania. Można też szukać specjalnie tylko filmów z napisami w następujący sposób:
 

 1. Wprowadź słowa kluczowe do paska wyszukiwania YouTube.
 2. Kliknij przycisk Filtry.
 3. Kliknij CC (napisy).


Podczas odtwarzania filmu, który ma napisy, można je włączyć, klikając ikonę "CC" (lub ikonę ) w prawym dolnym rogu okna wideo.

Funkcje Google Hangouts


Google Hangouts to narzędzie m.in. do wideo konferencji Google, które umożliwia połączenie do 10 osób, czat, dzielenie się swoimi pulpitami i więcej.


Dla osób niesłyszących lub uczestników z upośledzeniem słuchu, Hangouty zapewniają aplikację tłumacza języka migowego. Pozwala to jednej osobie na pełnienie roli tłumacza.


Link do włączenia tej funkcji:


 

Funkcje Androida


Istnieje wiele funkcji ułatwień dostępu wbudowanych w Androida na tablecie Google lub w telefonie. Poniżej kilka właściwości, które mogą być szczególnie przydatne.


Dyktowanie
- Jeśli otworzymy dokument Google w urządzeniu z systemem Android, możemy użyć funkcji dyktowania - mówione treści Google przekształci w tekst dokumentu.


Tekst na mowę
- W aplikacji Książki Google Play dla Androida, można skorzystać z funkcji czytania na głos książek i PDF-ów. Dotyczy to książek z Play store, jak również w formacie PDF, które wgramy samodzielnie.
Aplikacje Chrome i rozszerzenia


Oprócz funkcji wbudowanych przez Google do swoich produktów, wielu deweloperów tworzy aplikacje Chrome i rozszerzenia, które wprowadzają dodatkowe funkcjonalności związane z dostępnością i dostosowaniem.


Dowiedz się, jak zainstalować i zarządzać Chrome Web Apps:
 


Dowiedz się, jak zainstalować i zarządzać rozszerzeniami Chrome:
 


Poniżej znajduje się lista wielu przydatnych aplikacji internetowych Chrome i rozszerzeń dla specjalnych potrzeb pogrupowanych tematycznie. Niektóre narzędzia pasują do więcej niż jednego tematu, ale każde jest wymienione tylko jeden raz.


Tekst na mowę


 • Read&Write for Google
  Oferuje rozwijane menu w Google Docs z funkcjami tekst na mowę, tłumaczenia i podświetlanie. Dostępna jest także płatna wersja ze słownikiem obrazkowym, przewidywaniem tekstu i innymi funkcjonalnościami.
   
 • SpeakIt!
  Narzędzie zamienia tekst na mowę - odczytuje zaznaczony tekst na stronach internetowych lub w plikach PDF, otwartych w Chrome. Można zmieniać m.in. szybkości mówienia i dobór głosu.
   
 • Chrome Speak
  Narzędzie tekst na mowę, które odczytuje zaznaczony tekst na stronie internetowej (prawy przycisk myszy aby dokonać wyboru). Można zmieniać m.in. szybkości mówienia i dobór głosu.

 


Mowa na tekst

 

 • Google Voice Search Hotword
  Powiedz "OK Google" na stronie wyszukiwania Google i zadaj swoje pytanie, a Google wyszuka i odpowie na głos.
   
 • Voice Recognition
  Aplikacja do rozpoznawania głosu, pozwala użytkownikowi dyktować tekst dokumentu, a następnie zapisać go w Google Drive, lub wysłać jako e-mail.
   
 • SpeechPad
  Aplikacja do rozpoznawania głosu, pozwala użytkownikowi dyktować tekst dokumentu, a następnie skopiować go i wkleić do innej aplikacji.
   
 • VoiceNote
  Aplikacja do rozpoznawania głosu, pozwala użytkownikowi dyktować tekst dokumentu, a następnie skopiować go i wkleić do innej aplikacji.

 


Czytelność


 • Clearly
  Tworzy bardziej czytelną wersję strony internetowej, poprzez usunięcie wszystkich reklam, komentarzy i innych dodatkowych elementów rozpraszających. Użytkownik może również ustawić rozmiar czcionki i schemat kolorów nowego tekstu.
   
 • Readability Redux
  Tworzy bardziej czytelną wersję strony internetowej, poprzez usunięcie wszystkich reklam, komentarzy i innych dodatkowych elementów rozpraszających. Użytkownik może również ustawić rozmiar czcionki i schemat kolorów nowego tekstu.
   
 • OpenDyslexic
  To rozszerzenie zastępuje wszystkie czcionki na stronach czcionkami OpenDyslexic i formatuje strony aby były bardziej czytelne.
   
 • BeeLine Reader
  Tworzy czytelniejszą wersję strony, poprzez usunięcie wszystkich reklam, komentarzy i innych dodatkowych elementów rozpraszających. Następnie stosuje gradient koloru do tekstu na stronie, kierując wzrok z jednej linii na następną.
   
 • Change Colors
  Szybka zmiana koloru tła, koloru tekstu, rodzaju czcionki i jej rozmiaru czcionki na określonej stronie lub wszystkich stronach internetowych.
   
 • ATbar
  Zmienianie kolorów i rozmiaru czcionki na stronie internetowej, opcja tekstu czytanego na głos, użycie kolorowych nakładek, usuwanie rozpraszających elementów ze strony i nie tylko.


Rozumienie tekstu


 • TLDR (Too Long, Didn’t Read)
  Tworzy krótkie podsumowanie dowolnego artykułu na stronie internetowej.
   
 • CruxLight
  Tworzy skróconą sumaryczną wersję artykułu na stronie internetowej i listę ważnych słów kluczowych z tekstu. Użytkownik może dopasować długość podsumowania według potrzeby.
   
 • Google Dictionary
  Kliknij dwukrotnie dowolne słowo na stronie, a wyskoczy okienko z definicją i usłyszysz wymowę dźwiękową.
   
 • Newsela
  Artykuły dotyczące aktualnych zdarzeń, obejmujące wiele tematów, każdy napisany w pięciu różnych poziomach, więc wszyscy uczniowie mogą czytać ten sam materiał na odpowiednim dla siebie poziomie.


Nawigacja


 • Click-free Browsing
  Dodaje ikony nawigacji aktywujące się po najechaniu na nie, bez potrzeby klikania. Polecenia obejmują przewijanie strony, porusznie do tyłu i do przodu w historii stron, otwieranie linków i więcej.
   
 • CrxMouse
  Użyj “gestów” myszy do nawigacji, w tym do przodu, do tyłu, przewijanie, odświerzanie, przełączanie kart i więcej. Użytkownik może również zaprogramować własne ruchy myszy, aby otworzyć programy i wykonywać inne zadania.


Zarządzanie klasą


 • ClassDojo
  Pozwala realizować zadania w czasie rzeczywistym i budować pozytywne nawyki uczenia się i zachowania.
   
 • Class Charts
  ClassCharts to kompleksowe narzędzie do zarządzania klasą.


Inne aplikacje i rozszerzenia


Więcej edukacyjnych aplikacji i rozszerzeń (niekoniecznie specyficznych dla specjalnych potrzeb), znajdziesz tu:
 © 2014 - Eric Curts - ericcurts@gmail.com - www.ericcurts.com - plus.google.com/+EricCurts1 - @ericcurts

This document is licensed under a Creative Commons Attribution Non-Commercial 3.0 United States license. For more information about this license see http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/ (In short, you can copy, distribute, and adapt this work as long as you give proper attribution and do not charge for it.)


Tłumaczenie i adaptacja: Andrzej Batorski dla edukator.pl